Busra Can

11 posts
okumaya başla

Cognitive Interview: Bilişsel Sorgulama Yöntemi

Cognitive interview : bilişsel sorgulama yöntemi polise yardım etmeye gönüllü görgü tanıkları, kurbanlar ve hatta şüpheliler için oluşturulmuş bir yöntemdir. Bu yöntem, farklı araçlar kullanarak kişiden suç anıyla ilgili alınabilecek en çok miktarda, en doğru bilgiye ulaşmak için beynin farklı kısımlarını tetikler.
okumaya başla

Köprü Bilmecesi

Köprü bilmecesini daha önce hiç duydunuz mu? Duymadıysanız başlayalım. Hayal edin. Uzak bir dağın tepesinde, ücra bir köşede yapmayı kabul ettiğiniz staj esnasında uyguladığınız deney biraz kontrolden çıktı.
okumaya başla

Cam Tavan

Cam Tavan Kavramı 1970’li yıllarda ABD’de ortaya çıkan cam tavan kavramı ‘örgütsel önyargılar ve kalıplar tarafından yaratılan, kadınların…
seyirci etkisi
okumaya başla

Seyirci Etkisi

seyirci etkisi (bystander effect), yardıma ihtiyaç duyulan bir durumda, çevrede olaya tanıklık eden kişi sayısı ne kadar fazla ise, müdahale eden kişi sayısının o oranda düştüğünü belirten psikolojik terim. Olası bir yardım ihtiyacı durumunda, etrafta çok sayıda tanık varsa, her bir tanık orada bulunan diğerlerinin müdahale edeceğini düşünerek duruma kayıtsız kalıyor ve bu durum hiç kimsenin müdahale etmemesi gibi sonuçlara yol açabiliyor.