Mermaid Avenue: Müzisyenin Ölümsüzlüğünün Kanıtı

Wilco ve Billy Bragg’in ismini taşıyan Mermaid Avenue, 23 Haziran 1998 tarihinde Elektra müzik şirketi tarafından çıkarılmış bir albümdür.
Mermaid Avenue Album

Wilco ve Billy Bragg’in ismini taşıyan Mermaid Avenue, 23 Haziran 1998 tarihinde Elektra müzik şirketi tarafından çıkarılmış bir albümdür. Bu albümü özel kılan ise şarkı sözlerinin Amerikalı folk şarkıcı Woody Guthrie (1912-1967) tarafından yazılmış olması. Fakir bir aileye doğan ve hayatında savaş ve ırkçılık dahil çeşitli korkunç gerçeklere şahit olan Guthrie, This Land is Your Land şarkısı ve sahne alırken kullandığı üzerinde ‘’bu makine faşistleri öldürür’’ yazan gitarı ile günümüzde bile hatırlanır. Albümün adı da Guthrie’nin şarkı yazarı olarak en aktif zamanlarını geçirdiği yer olan New York, Coney Island’daki Mermaid Avenue’dan gelir.

Dosya:Woody Guthrie 2.jpg - Vikipedi

Kızı Nora, Guthrie’nin ölümünden sonra bulunan bin üzerindeki çalışmasından bir kısmını hayata geçirmek için Chicagolu Wilco grubu ve İngiliz folk şarkıcı Billy Bragg ile anlaşır. Albümdeki tüm müzikler ve vokallerin büyük bir çoğunluğu Wilco ve Billy Bragg tarafından yapılmıştır. Albüme ayrıca büyüleyici sesi ile Natalie Merchant  konuk olarak katılır. Daha sonrasında bu albümün devamı niteliğinde yapılan iki albüm ve Guthrie’nin hayatının bazı kısımlarıyla birlikte ilk iki albümün yapılış aşamasını anlatan Man in the Sand (1999) belgeseli de albümün sonradan yayınlanan kutu setinde bulunmaktadır. Bazı eleştirmenler ve dinleyiciler bu projenin çok başarılı olmayacağını düşünse de, özellikle ilk albüm onları şaşırtarak çok takdir edilen, kaliteli bir çalışma olduğunu kanıtladı.

Billy Bragg reflects on family heritage in new song 'Pass It On'

İlk albümün içindeki şarkılardan bahsedecek olursak bir favori seçmek zor çok. Yine de en beğenilen şarkılar arasında California Stars, Way Over Yonder in the Minor Key, Christ for President, Hoodoo Voodoo, Ingrid Bergman ve Merchant’ın ana vokal olduğu Birds and Ships sayılabilir. Albümden şarkılar The Wire, Fringe, Love and Other Drugs, Ray Donovan, New Girl vb. gibi sevilen yapımlarda da kullanıldı. Wilco grubuna olan ilgim sayesinde keşfettiğim bu albümü, müzisyenin ölümsüzlüğüne şahit olmak isteyen bütün müzik severlere öneririm. Genelde dinlediği müzik türü ne olursa olsun, herkesin bu albümden en az birkaç şarkıyı seveceğini düşünüyorum. Şimdiden iyi dinlemeler.

Eğer bu yazı ilginizi çektiyse ETNİK MÜZİK: EUROVISION’DA ESKİMEYE YÜZ TUTMUŞ TREND yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

3 Adımda Fobilerinizden kurtulmak ister miydiniz?