Seçim Dünyanın Geleceğini Mi Belirleyecek?

ABD seçim sonuçlarının dünyadaki etkisi nasıl olacak? Seçim sonuçlarında Biden mı yoksa Trump mı mutlu olacak? Türkiye’ye nasıl etkisi olacak?

Bugün yapılacak ABD başkanlık seçimleri Türkiye’deki dengeleri değiştireceği gibi dünyadaki dengeleri de değiştirecekmiş gibi görünüyor. Herhangi bir ülkede olan seçim diğer ülkeleri etkileyebilse de söz konusu olan ABD gibi küresel bir güç olunca bundan tüm dünya etkileniyor. Ayrıca Temsilciler Meclisi’nin tamamının ve 100 sandalyeli senatodaki 35 sandalyenin değişeceği kongre seçim sonuçları da durumu daha da ciddi kılıyor.

ABD Seçim Adayları Trump ve Biden
ABD Seçim Adayları Trump ve Biden


ABD’de başkan olmak, bizim bildiğimizin aksine farklı işliyor. Ülkedeki seçim sonucu genel olarak en çok oyu alan aday değil de; eyalet bazında yapılan seçimlerde, aday hangi eyalette daha çok oy almışsa, o eyalette bulunan temsilciler meclisindeki delegeler en çok oy alan adaya oy veriyorlar. Amerika’da bulunan toplam 538 delegenin 270’inin oyunu alan aday, Beyaz Saray’ın yeni sahibi oluyor. Şu anki anketlere baktığımızda Biden hem oy hem de delege bakımından Trump’ı geçmiş durumda. Tabi bu, seçimi kesin olarak Biden ’ın kazanacağı anlamına gelmiyor.

DONALD TRUMP VS JOHN BIDEN
Donald trump vs john bıden

Seçim Sonuçlarının Türkiye’ye Etkisi

Seçim sonucuna göre diplomasi bir şekilde lehimize veya aleyhimize işlemeye başlayacak. Trump her ne kadar bize yakın görünse de geçmişte kendi seçmen tabanının egolarını tatmin etmek için yaptığı icraatlar hala aklımızda. Her gün hızla değişen gündeme rağmen düşman olarak gördüğümüz ülkelerde ilk üçteki koltuğunu hiç bırakmayan ABD, geçmişte olduğu gibi gelecekte de eski formunu aratmayacak gibi görünüyor.

SEÇİM SONUÇLARININ TÜRKİYE'YE ETKİSİ
SEÇİM SONUÇLARININ TÜRKİYE’YE ETKİSİ


Biliyoruz ki devletler kendi çıkarları doğrultusunda hareket eder. Çıkarları uyuşmayan devletlerin ilişkileri, diğerlerine nazaran daha “soğuk” olsa da diplomasi işlemeye devam eder çünkü küreselleşme ülkeleri birbirine bağımlı kılar. Bu da diplomasinin en önemli dayanaklarından biridir.
Bugün yapılacak seçimlerin hemen akşamında kesinleşemeyeceği söyleniyor. Çünkü Amerika’da posta ile oy kullanmak da mümkün. Önceki seçim sonuçlarının belirlenmesinde kullanılan bu uygulama, bu seçimde daha çok tercih edilecek gibi gözüküyor. Bu da oyların sayılmasının uzun süreceğini anlamına geliyor. Seçimin başlangıcından bitişine kadar tüm dünya, olacakları merak ediyor. Her iki adayın vaatlerine baktığımızda Biden’ın daha iddialı olduğunu söyleyebiliriz… Diğer taraftan Trump’a baktığımızda geçtiğimiz 4 senenin benzerini yaşayacağımız günler bize göz kırpıyor.

ABD’nin ve belki de dünyanın kaderini belirleyecek bu seçim ilgili gelişmeleri konuyu güncelleyerek paylaşacağız. Farklı Manşet sayfamızdan paylaştığımız diğer yazılarımıza da buradan ulaşabilirsiniz.

farklimansetDiğer taraftan Trump’a baktığımızda geçtiğimiz 4 senenin benzerini yaşayacağımız günler bize göz kırpıyor.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Animizm Eşyalarınızın Canlı Olduğunu Mu İddia Eder?

Sonraki

Cumhuriyet Tek İcraate Mi Sahip?