rock müzik

ROCK MÜZİK NASIL ORTAYA ÇIKTI?

Rock müzik, Amerika’da 1950’li yıllarda ortaya çıkmış olan Rock’n Roll ( ya da Rock and Roll) türünün devamı ve daha geniş çaplısıdır denebilir. Bu müziğin etkilendiği tür ise bluesdir. Blues, siyahiler tarafından ortaya çıkarılmış bir türdür. Beyazlardan gördükleri zulmü çeşitli yollarla haykırmaya çalışan siyahiler ortaya bu müzik türünü çıkarmışlardır. Sözlerin ve müziğin etkisi gittikçe artmış, isyanlar çok daha fazla kişiye ulaşmış ve rock müzik böyle doğmuştur.

Bu türde elektro gitar ve bateri ağırlıktadır. Bunun nedeni ise bu müzik aletlerinin sert ve kulak tırmalayıcı seslerinin isyanı ifade ediyor olmasıdır. Bu müziğin ortaya çıktığı ilk yıllarda adını bu türle duyurmuş sanatçılardan bazıları Elvis Presley, Bill Halley, Fats Domino, Little Richard gibi isimlerdir.

1960’larda İngiltere’de hızla yayılan rock müzik, daha büyük bir etkiyle yeniden Amerika’da popülerlik kazanır. 1970 sonrasında da The Animals, Pink Floyd, Black Sabbath, Queen, Deep Purple Bob Dylan, The Beatless gibi kişi ve gruplar rock türünün başarılı isimleri olarak anılmıştır. 1980’de bu müzik yeni bir gelişime uğrar. Söz ve müzik daha da sertleşir ve isyanların boyutunun arttığı izlenimini verir. Sanayileşme sonrası kapitalizmin etkisinin de artmasıyla buna tepki vermek amacıyla türünün alt türü olarak önce hard rock sonra da heavy metal ortaya çıkar. “Heavy metal” isminin verilmesi tesadüf değil, bu makineleşmeye isyanın simgesidir.

queen rock grubu
Rock müziğin efsanelerinden Quenn grubu

Rock Müzik Türleri

1980’de yaşanan değişim sonrasında rock müziğin ana üç tür ve üç türün de kendine ait alt türleri olacak biçimde birçok türü ortaya çıkmıştır.

1- Normal Rock: Bu türleri arasındaki en hafif türlerdendir. İçerisinde Anadolu Rock, Alternatif Rock, Indie Rock, Punk Rock, Senfonik Rock, Blues Rock, Soft Rock,Folk Rock gibi alt türleri barındırır.

2- Hard Rock: Bu türle birlikte artık rock tamamen siyahilerin ortaya çıkardığı bir isyan ifadesi olmaktan çıkıp evrensel bütün sorunları ve eleştirileri ele alan bir tür olarak karşımıza çıkar. Garaj Rock’ı Jazz ile bütünleştiren, normal rocka göre daha ağır enstrümanların olduğu bir türdür. Bu türe Ledd Zeppelin ve Deep Purple grupları örnek gösterilebilir.

3- Heavy Metal: Bu tür genellikle karanlık, karamsar ve ölümü çağrıştıran bir yapıya sahiptir. Tür, siyah renk ile özdeşleşmiş durumdadır. İçerisinde Thrash Metal, Death Metal, Black Metal, Nu Metal, Endüstriyel Metal gibi türleri barındırır.

Türkiye’de RocK:

Rock, Türkiye’de ilk önce halk müziğinin rock ile birleşmesi sonucu ortaya çıkan Anadolu Rock ile kendini göstermiştir. Anadolu Rock’ın efsane isimleri arasında Barış Manço, Erkin Koray, Cem Karaca, Edip Akbayram, Grup Moğollar sayılabilir. Senfonik Rock’ın ilk temsilcisi de İlhan İrem olmuş, sonraki yıllarda da bu türü Almora grubu devam ettirmiştir. Fakat rock müzik en etkili ve farklı dönemlerini 1990’lı yılların sonunda yaşamıştır.

Bu dönemde Pentagram, Haluk Levent, Kurban, Bulutsuzluk Özlemi gibi grup ve kişiler çokça dinlenen albümler çıkarmışlardır. Birkaç yıl sonrasında ise Özlem Tekin, Teoman, Şebnem Ferah gibi sanatçılar ve Mor ve Ötesi, Vega, Ayna gibi gruplar rock müzikle karşımıza çıkmışlardır. Rock müziğin giderek dinleyicisinin de sanatçısının da arttığı 2000’li yıllarda da Duman, Malt, Redd gibi gruplar ve Emre Aydın, Barış Akarsu, Hayko Cepkin gibi sanatçılar da bu türde başarılı olmuşlardır. MaNga ile nu metal, Yavuz Çetin ile Blues rock, Athena ile Punk rock tanınmıştır.

Eğer bu yazı ilginizi çektiyse ETNİK MÜZİK: EUROVISION’DA ESKİMEYE YÜZ TUTMUŞ TREND yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Ezogelin: Hasretten Sofralara Uzanan Bir Hikaye

Sonraki

Şempanzelere Fısıldayan Kadın