7 Uyurlar Efsanesi

Hristiyanlıkta Maximilian, Lamblicus, Martinian, John, Dionysius, Exacustodianus ve Antoninus, İslamiyette ise Debernuş, Mesliha, Kafeştateyyuş, Sazınuş, Mekselina, Mermuş, Yemliha ve peşlerinde Kıtmir adlı köpekle kendi halkını terk eden ve aynı zamanda Ashâb-ı Kehf olarak da bilinen bu 7 gencin gizemli hikayesine birlikte göz atalım.

7 uyurlar efsanesi
7 Uyurlar Efsanesi

Ashâb-ı Kehf

Efsanesi birçok yerde anlatılan ve Kur’an-ı Kerimde kendilerinden Kehf Suresinde bahsedilen yedi uyurun hikayesi M.S 2. yüzyıl başlarında başlıyor. Anlatılan rivayet ise şu şekilde: Efes şehrinde hakim olan putperestlikten dolayı dönemin kralı Decius, herkesi putperest yapmak ister. Putperestliği reddeden bu yedi genci ise ölüm ile tehdit eder. Yaşadığı toprakları köpekleri Kıtmir ile terk eden yedi genç, Decius’un askerlerinden kaçarak bir mağaraya sığınır fakat askerler saklandıkları yeri bulur ve krala haber verir. Bunun üzerine kral saklandıkları mağaranın önüne duvar örülmesini, kısaca 7 Uyurlar’ın mağara içine hapsedilmesini emreder.

Yedi Uyurlar Mağarası Efsanesi
7 Uyurlar Mağarası / Mersin

Hapsedilen bu 7 kişiye ise Allah tarafından 200 yıldan fazla bir uyku verilir. Bu uyku her ne kadar onlara bir gece gibi gelse de, uyandıklarında içlerinden Yemliha, bir fırından ekmek almak ister ve mağarayı terk edip kente iner fakat fırıncıya parayı verince paranın geçersiz olup kral Decius (249-251) zamanından olduğu ve şuanki kralın II. Theodosius’un (408-450) zamanında olduğunu kendisine söyler ve böylecek Yemliha arkadaşlarıyla birlikte 200 sene boyunca uyuduklarını öğrenmiş olur. Uyudukları mağara Anadolu’nun çeşitli yerlerinde olduğu bilinmektedir İzmir-Efes’te bulunan mağarada 1927 1928 yılları arasında yapılan kazılarda mağaranın üstüne bir kilise yapılmış olduğuna rastlanır. Ayrıca Mersin-Tarsus’da da bir Ashâb-ı Kehf mağarası da bulunuyor.

Yedi Uyurlar Efsanesi
Mersin / Tarsus Ashab-ı Kefr Yedi Uyurlar Mağarası

Kuran’da da yer alıyor;

Kehf Suresi 9. Ayet:

Yoksa sen, bizim âyetlerimizden olan Ashâb-ı Kehf ve Rakīm’i mi şaşırtıcı buldun?

Kehf Suresi 10. Ayet:

O gençler mağaraya sığınmışlar ve “Rabbimiz! Bize katından rahmet gönder ve bize içinde bulunduğumuz durumdan bir çıkış yolu göster!” demişlerdi.

Ne kadar şaşırtıcı değil mi ? 7 genç bir mağaraya hapsediliyor ve de 200 yıl uykuya dalıyorlar ve uyanıyorlar. Belki doğru belki değil kim bilir ? Hikayenin güzel kısmı da hiçbir zaman doğruluğunu bilemiyor oluşumuz ve de gizemini koruyor olması bence. Umarım bu yazıyı okuyanlar 200 yıl uyuyanlardan değil, artık bazı şeyleri görebilip uyananlardan olurlar. Haydi kalın sağlıcakla!

Eğer bu içeriği beğendiyseniz yazarlarımız tarafından sizin için yazılmış Mısırlıların Mumyama Tarihi başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

O gemi geldi! 8 Yıl aradan sonra Leyla ile Mecnun tekrardan çekildi.

Sonraki
satranç

Satranç: Beyinlerin Savaş Meydanı