COMMUNITY – Tüm Zamanların En Yenilikçi Sitcomu!

Dan Harmon’un başarılı yapıtlarından olan Community hangi yönleriyle meta komedisinin zirvesine tırmandı?

Tenacious D, The School of Rock, Kung Fu Panda, Rick and Morty gibi yapımlara imzasını atan Dan Harmon yine efsane yapımlarından birisi olan Community ile karşımıza çıkmış bulunmakta!

Community, 6 sezon 110 bölüm boyunca Colorado’nun kurgusal kasabası Greendale’de bir topluluk kolejinde geçen dizide Joel McHale, Gillian Jacobs, Danny Pudi, Yvette Nicole Brown, Alison Brie, Donald Glover, Ken Jeong, Chevy Chase ve Jim Rash. Meta-mizah ve popüler kültür referanslarını yoğun bir şekilde kullanır, genellikle film ve televizyon klişelerini ve kinayelerini taklit eder. Dizi, dört adaylıktan bir Primetime Emmy Ödülü kazandı ve diğer övgülerin yanı sıra 2012’de En İyi Komedi Dizisi dalında Eleştirmenlerin Seçimi Televizyon Ödülü’nü aldı.

Community oyuncu kadrosu

Gösterinin finalinden bu yana, birçok oyuncu ve ekip üyesi potansiyel bir filme ilgi gösterdi. 5. Sezonunda NBC ile olan anlaşmazlık üzerine dizi final sezonunu Yahoo! Screen platformunda tamamladı. Film konusunda ise olaylar üzerine #sixseasonsandamovie etiketi ile büyük ilgi topladı. Fanları hala filmi dört gözle beklemekte.

Community Nasıl Ortaya Çıktı?

Community, Dan Harmon’un bizzat kendi yaşantılarından esinlenilerek meydana gelmiş. O zamanki kız arkadaşı ile olan ilişkisini kurtarmak adına Los Angeles’in kuzeydoğusundaki Glendale Community College’a giden Harmon, burada birlikte İspanyolca öğreneceklerdi. Harmon bir çalışma grubuna dahil oldu ve bir şekilde kendi içgüdülerine aykırı olarak, çok az ortak yanı olduğu bu grupla yakın arkadaş oldu. “Film endüstrisiyle hiçbir ilgisi olmamasına ve onlardan kazanacak hiçbir şeyim olmadığı ve onlara sunacak hiçbir şeyim olmadığı halde, bu zırvalarla bu gruptaydım ve onları gerçekten sevmeye başladım” diyerek açıklama getiriyor. Bunun arka planı olarak Harmon, diziyi büyük ölçüde kendine dayanan bir ana karakterle yazdı. Diğer insanları anlamanın değerini anlamadan önce Jeff gibi kibirli ve duygusal olarak aşırıya uzaktı. Senaryonun arkasındaki yaratıcı süreç hakkında Harmon, diziyi bir sitcom değil, bir filmmiş gibi yazması gerektiğini söylüyor. Esasen süreç, uzunluk ve hedef kitle dışında bu yapım da yaptığı önceki çalışmalardan farklı değildi.

Peki Community Neden İyi?

Methiyeler dizdiğimiz dizimizi neden övdüğümüzü nedenleriyle birlikte açıklayalım.

• Öncelikle geçmeye elinizin gitmeyeceği harika bir intro ve müziğe sahip!

•Karakter skalasının genişliği ve bu inanılmaz uyumsuzluktan doğan uyum, sizin dizi karakterleri arasında kendinize yer bulmanıza fırsat sunuyor. Bilenler bilir, sitcomun en iyisi içinde yer edinebildiğiniz sitcomdur.

• Her karakterin kendine özgü ama belirli bir kitleyi tanımlamak için oluşturulduğunu biliyoruz. Yani toplumun belirli kesimlerinden karakterlerin bir grup haline gelmiş versiyonunu ve bu versiyonun nasıl geçineceğini izlediğimiz için bir simülasyon kıvamında oluşu.

• Dizi aslında sevdiğimiz bütün sitcomlardan birer parça taşıyor. The Office’teki kamera açıları ve anlık mevzuya girip kameraya konuşmalar, Friends ve How I Met Your Mother’daki arkadaş grubu ve duygusal bağlılık durumları, Brooklyn 99’daki değişik aksiyon durumları ve nükteler (ki Br99’daki Peralta abimizin “Cool” repliği aslında Abed’in repliğidir ve Br99’un tema müziği de Community’den hallicedir.) Hepsi bir araya geldiğinde düşündüğümüz kadar mükemmel olmuyor elbette. Fakat tatmışsanız siz de bilirsiniz karışık waffle diğer wafflelar kadar güzel olmasa da cazibesi hepsinden fazladır.

• En önemli noktalardan biri! Sitcomların artık sıradanlık kazandığı dönemde çıkan bu dizi, sitcomlarda yeni bir perspektif katarak izleyiciyi şaşırttı. Gündelik durumlar ve bunun üzerinden ilerleyen mizaha alışan seyirciye değişiklik tattırmak zor olmuş olsa gerek.

Community Rakiplerinden Nasıl Sıyrıldı?


8 bitlik bir bölüm olan “Digital Estate Planning 3×20”  

FRP (fantastik rol yapma oyunu)’yi verimli bir şekilde senaryoya döken “Advanced Dungeons and Dragons 2×14”

Donal Glover’in diziden ayrılması üzerine çekilen ve ‘zemin lav (bkz: the floor is lava)’ oyununu temsilen Mad Max filmine saygı duruşunda bulunan efsane bölümlerden biri “Geothermal Escapism 5×5”

Kolej geleneği haline gelmiş paint-ball oyununu Star Wars’taki Rebel Alliance’ye selam çakan bölümlerden birisi olan “A Fistful of Paintballs” and “For a Few Paintballs More 2x 23&24”

Bir noel özel gösterisinin Abed’in zihnindeki bir yanılmasaya dönüştüğü ve anlamlı bir claymation (kilden animasyon) bölüm olan “Abed’s Uncontrollable Christmas 2×11”

En önemlisi hayranlarının favorisi olan #DarkestTimeline ile farklı bir çizgi çeken, diziyi paralel evrenlere bölen ve Olağanüstü Yazarlık dalında Emmy ödülü alan bölüm “Remedial Chaos Theory  3×4” gibi bölümler ile oldukça başarılı bir biçimde altından kalktığını söylememiz yanlış olmaz.

Bu bölümlerin yanı sıra Abed’in film çekimleri, Abed’in dizi içindeki yansıyışı, Chang (ya da Kevin mı demeliydim?) ve Changesia, Modern Warfare (paintball), Paradigm of Human Memory, Pillows and Blankets (savaş fotoğrafçısı Britta ve çarşaf kale), Troy and Abed in the morning (bölüm sonu klibi), Dean Craig kişiliği ve kelime oyunlar, sayısız sevdiğimiz popüler kültür ögesine atıfları gibi birçok detay diziyi kesinlikle izlemeniz için mükemmel kıvama getiriyor.

Britta ve Jeff asla bir “Ross & Rachel” veya “Tracy & Ted” olarak anılmayacaklar. Abed ve Troy asla “Chandler ve Joey” gibi görülmeyecek. Fakat Community, hem senaryo hem de çekim bakımından görüp görebileceğiniz en yenilikçi dizi. Meta-komedinin zirvesini görmek isterseniz doğru adrestesiniz!                                                                                                                        

Total
2
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Sağlıklı Yaşam İçin 6 Altın Kural: Bedeniniz Sizin Eviniz

Sonraki

ÖLMEK İSTEMİYORUM, Feryadını Duymadınız mı?