Hatırlamamak

İnsan, yaratılıştan çok kompleks bir varlıktır. Öyle anıları vardır ki hatırlamak için elinden gelen her şeyi yapar. Aynı zamanda hatırlamamak için.

İnsan, yaratılıştan çok kompleks bir varlıktır. Öyle anıları vardır ki hatırlamak için elinden gelen her şeyi yapar, gerekirse o anı bir fotoğraf makinesiyle dondurur. Bazen ise öyle anıları vardır ki hatırlamamak için elinden gelen her şeyi yapar.

Bir şeyi hatırlamak için en ufak bir anımsatıcı yeterlidir. Bazen bir koku, bazen bir ses tonu, bazen ise bir kıyafet. Demans değilseniz eğer güzel anılarınızı hatırlamakta pek güçlük çekmezsiniz. Güzel anıyı hatırladığınızda az da olsa hüzünlenirseniz, aradan geçen yılları düşünürsünüz. Bu konu hakkında Dostoyevski, İnsancıklar isimli eserinde şöyle söylemiş: “Geçmişi hatırlamak beni hüzünlendiriyor. Garip ama hatıralar hoş bile olsa yine de hüzünleniyorum.” Öte yandan sizi üzen, utandıran veya pişmanlık duyduğunuz anılar da vardır.

hatırlamamak

Neleri Hatırlamamak İçin Çabalarsınız

Bu hatırlamak istemediğiniz anıları unutmak için elinizden gelen her şeyi yaparsınız. İşin kötü tarafı istememenize rağmen onları da asla unutamazsınız. Bu anılar; bazen bir ortamda yaşadığınız rezil bir andır, bazen yaptığınız bir eylemin pişmanlık uyandırıcı tarafıdır, bazen ise sizi üzen birinin veya bir olayın derin hüznüdür. Hatırlamak isteyeceğiniz anları fotoğraf ile dondurabileceğinizden bahsetmiştim.

Peki ya o an, “Hatıra kalsın, ileride bakarız” diye çektiğiniz karedeki insanlar birer birer hayatınızdan eksilirse ne olacak? Olacak olan acı çekmektir. Fotoğrafı silmek asla bir çözüm değildir çünkü o an sizin beyninize ilmek ilmek işlenmiştir. Bazı insanlar unutmak için her yolu dener. Bunlardan biri onlara göre alkoldür. Bazı zamanlar ben de denesem de bir işe yaramıyor ve ahmaklıktan başka bir şey değil. Başarılarımla olduğu gibi hüzünlerimle, pişmanlıklarımla ve rezilliklerimle de bugündeyim.

Şiddetle tavsiyemdir ki bunları düşünmeyi bırakın yoksa kaybolursunuz. Bazen bırakmak, vazgeçmek gerekir. Israrcı olmak insanın sonunu hazırlar. Kendinizi pişmanlıklarınızla, rezilliklerinizle ve hüzünlerinizle kabul ettiğiniz, ileri dönük nice güzel günlere. Bugün ne istiyorsanız yarın sizin olsun.

Eğer bu yazı ilginizi çektiyse Başlamak yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Mina Urgan

Sonraki

THEREMİN