THEREMİN


Sizlere dokunmadan çalına bilen bir müzik aleti olduğunu söylesem inanır mısınız? Görebileceğimiz en ilginç müzik aletlerinden biridir Theremin. Hepimiz Simpsons ‘lar izlerken görmüştük bunu ve hayal ürünü olduğunu düşünmüştük.

Theremin

Theremin’in Ortaya Çıkışı


Theremin, 1928 yılında adından da anlaşılacağı gibi Rus Profesör Leon Therem’ in tarafından bulunmuş ilk elektronik çalgılardandır. Daha sonraları ismi İngilizceye dönen Theremin’in asıl adı Termenvox ya da Aetherphone’dur. Enstrüman iki antenden oluşmaktadır antenler arası oluşan zayıf elektrik doğru el pozisyonlarını algılayarak ses oluşturur. Titreşim bir elle , sesin şiddeti ise diğer elle ayarlanır. Döneminde aletin tanıtımı için Avrupa turları yapılmıştır. 1928 yılında ise aletin patenti Amerika tarafından alınmıştır.

Theremin

Theremin belki farkında olmadan dinlediğimiz birçok şarkını içinde hatta film ve dizilerin içinde duymuşuzdur. 1940, 1950’li yıllarda yavaş yavaş pop müziğin içerisine girmiştir. Jimmy Page grubu konserlerinde Theremin’i kullanmışlardır. Rollin Stones ,büyüleyici sese sahip bu enstrümanı Between the Buttons ve Their Satanic Majesties Request albümlerinde kullanmışlardır. Türkiye de ise Cihan Gülbudak Therem’in istisnai icracılardandır. Kendisinin nikel krom gibi metallere alerjisi olduğu için bir çok enstrüman da ustalaşamayacağını düşünmüş fakat sonrasın da Theremin ile karşılaşmışdır.
Bu müzik aletinin icracıları tuşlara veya tellere dokunmasa da dinleyenlerin kalbine kesinlikle dokunuyor.

Theremin

Yağmur Ecem Harputlu

Eğer bu yazı ilginizi çektiyse Frédéric Chopin: Şapkalarınızı çıkarın baylar, bir dahi geliyor yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram takip edebilirsiniz

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Kadim Türk Mezarlığı: Baltatiymez

Sonraki

Yeryüzündeki Küçük Ve Çalışkan Dostlarımız: Karıncalar