Tam Liste Tanrılaştırmak

Bu yazıda insanların tanrılaştırdıkları şeyler bulunmaktadır. Filmler, şiirler ve daha niceleri.

Dünyada bir sürü insanın, bir sürü dini ve bir o kadar da tanrısı vardır; Kimininki bir heykel, kimininki bir inek, kimininki ise ne olduğu belirsiz bir soyutluk.

 Hinduizm dünya üzerinde kabul edilen ilk dindir. Kökeni M.Ö 2300 yılına dayanmaktadır. Sonrasında ise en popüler dinlerin ortaya çıkış tarihleri şu şekildedir; Yahudilik(M.Ö 609), Zerdüştlük(M.Ö 600), Budizm(M.Ö 563), Hristiyanlık(M.S 1) ve İslam(M.S 570). Bunların yanı sıra insanlar sürekli olarak bir şeyi tanrılaştırmaktadır.

Tam Liste Tanrılaştırmak
Bir Topluluğun Tanrı Elçisi Olarak Bildiği Fil

Neyi Hangi Sebeple Tanrılaştırırlar?

Bazı insanlar, öylesine çok sever ki birini onu tanrılaştırır. Okuduğu bir kitaba hayran kalmıştır, içindeki tek bir cümle onun tüm hayatını özetliyordur. Kitabın yazarını tanrılaştırır. Dinlediği şarkı o kadar etkilemiştir ki bir insanı, sanatçıyı tanrılaştırır. Birine âşık olur, o insan ne kötülük yaparsa yapsın, onu tanrılaştırır. Kendisine şefkat gösteren birini tanrılaştırır. Sıktığı parfümü tanrılaştırır. Kullandığı telefonu tanrılaştırır. İçtiği içkiyi tanrılaştırır. Bir mısra okur, şiiri tanrılaştırır. Bir sahne izler, filmi tanrılaştırır. Narsist birey, kendini tanrılaştırır. Tanrılaştırma konusunda verilebilecek örnekler saymakla bitmez.

Popüler kültür denen şey, belli bir dönem içerisinde, hızlı üretilip hızlı tüketilen kültürel ögelerdir. Çoğu insan nedensizce, ne olduğunu bilmediği bu ögelere takılı kalıyor. Takılı kalmaları yetmezmiş gibi ideoloji ediniyorlar. En tehlikelisi de budur, popüler kültürü daha da tanrılaştırmak. Dışarıya çıktığınızda eğer etrafınıza bakarsanız, herkesin aynı giyindiğini, aynı marka eşyaları kullandığını, aynı kelimeleri kullandığını, aynı şeylerden bahsettiklerini ve aynı yerlere gittiklerini görebilirsiniz. Bu durum çok trajiktir aslında, bir şeylere itilip kakılmayı sorsan kimse istemez. Farkında olmadan itilip kakılmak da kimsenin umrunda olmaz. Herkesin tanrılaştırdığı kendinedir. Her insan bir şeyi tanrılaştırmada kendi beynine yenilir, mükemmel dediğimiz beyin hata yapar ve sevdiği bir şeye tapmaya başlar.

Charles Manson’ın dediği gibi; “Bana yukarıdan bakarsanız aptalın tekini görürsünüz. Bana aşağıdan bakarsanız Tanrı’yı görürsünüz. Bana tam karşıdan bakarsanız, kendinizi görürsünüz.” İnançlarınız dışında hiçbir şeyi tanrılaştırmadığınız nice güzel günlere zira bir şeyi tanrılaştırırsanız yenilirsiniz.

Eğer bu yazı ilginizi çektiyse Stefan Zweig yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Vazgeçtim

Sonraki

EMPATLAR: HER CANLININ ACISINI KALBİNDE HİSSEDEBİLEN İNSANLAR