Bob Marley’in Dini: Rastafaryanizm


Günümüzde moda haline gelmiş rasta saçın aslında bir dini sembol olduğunu biliyor muydunuz? Bob Marley’in de mensuplarından biri olduğu bu din aslında çok yeni sayılmakta.

1930’larda Marcus Garvey adındaki siyah hareketleri öncüsünün görüşlerini büyük ölçüde benimseyerek Leonard Howell tarafından kurulan Rastafaryanizm; Garvey’i peygamberleri olarak, Etiyopya’nın son imparatoru Haile Selassie’yi ise Tanrı’nın dünyadaki yansıması olarak görmektedir.

Rastafaryanizm, Hristiyanlık ve Musevilik karışımı ve kutsal kitap olarak Eski Ahit’i görmektedirler. Yemek düzenlerini Eski Ahit’e göre yapmaktadırlar. Örneğin, tüm etleri yemezler. Kabuklu deniz hayvanı ve domuz eti tüketmezler. Bunun yanında alkol ve sigarayı zararlı olarak görseler de marijuana bitkisinin Tevrat’taki kutsal bitki olduğunu iddia ederek kullanmanın yararlı olduğunu düşünürler.

mARİJUANA (KENEVİR) BİTKİSİ

Bunların yanında Rastafaryanizm inancının siyahi halkların özgürlüğünü savunması sebebiyle ortaya çıkması siyasi bir özellik taşımasını da sağlamıştır. Öyle ki Jamaika’da bu dinin yayılmasıyla ırkçılığa karşı bir hareketin başlamasına sebebiyet vermiştir.

Rastafaryanizm dinine inananların büyük bir çoğunluğu Etiyopya ülkesinde bulunmasıyla beraber dünya üzerinde bu dine inanan çok az insan bulunmaktadır. Aslında Rastafaryanizm dini, ününün büyük bir kısmını Bob Marley sayesinde kazanmıştır. Bob Marley’in büyümesiyle Rastafaryanizm daha çok insana ulaşmıştır. Bob Marley dini inanışına bağlı bir şekilde yaşaması popüler kültürde de bu dinin izlerinin kalmasını sağlamıştır. Rastafaryanizm dininin mensupları ne kadar buna karşı olsa da dünya üzerinde Rasta model saçlar oldukça meşhur olmuştur. Bu dinin ilahileri reggea müziğine büyük ilhamlar vermiştir. Ancak ne yazık ki Bob Marley’in vefat nedeni yine dini inancının gerekliliği yüzünden olmuştur. Ayak parmağında çıkan kanser hastalığı sebebiyle parmağı kesilmesi gerekmekteydi ancak o bunu istemedi. Çünkü Rastafaryanizm inancı sebebiyle vücudun mezara tek parça girmesi gerekmekteydi. Son sözleri oğlu Ziggy’e “ Para hayatı satın alamaz” oldu. 

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Kitlesel Silah: Toplum Mühendisliği

Sonraki

Konstantinopolis Değil: İstanbul!