MATRUŞKA BEBEKLER

Ana kavramı sözlükte dünyaya çocuk getirmiş kadın anlamına gelse de manevi olarak kelimelere sığdıramadığımız bir anlamı vardır . Matruşka bebeklerin doğuşu ve anlamı şu şekildedir ;birden fazla oluşu kadının doğurganlığını vurgulamakta iken , iç içe geçmesi ise annenin koruyuculuğuna değinilmektedir.

Matruşka Bebeklerin Tarihçesi

Matruşkalar ilk olarak 1890 da Rusyanın Moskova şehri yakınlarında Abrentsevo Malikanesin de Çocuk eğitimi atölyesinde doğduğu düşünülmektedir. Vasily Zvyozdoçkin tasarladığı bu bebekler isimlerini 19. Yüzyılda çok beğenilen Matrioska isminden almıştır.

Matruşka

Yetenekli Rus sanatçılar malikane de yerel oymacılık alanında çalışmaya başlamışlardır. Matruşka bebekler 1900’ ler de eğitim verilen kurumlarda çocukların zihinsel , sanatsal , renk , ölçü , boyut ve aile kavramını iyi bir şekilde öğrenmeleri için kullanılmıştır . Matruşka bebekler dünyaya ilk olarak 1904’ de Paris de uluslararası bir fuarda tanıtılmıştır. Çok kısa sürede ün salan bu bebekler Rus ruhunu oymacılık ve üzerine yapılan geleneksel kıyafetleri olan safran giymiş şekilde boyanarak imaj kazanmıştır . Ahşaptan yapılan bu bebekler de genellikle Ihlamır ağacı tercih edilir .

matruşka

Rusların tek sayıların uğruna inanmaları burada da karşımıza çıkmaktadır bundan dolayı bebekler hep tek sayı üretilmektedir . En az üç en fazla on beş tane iç içe geçmiş bebekten yapılmaktadır. Matruşka bebekler Türkiye’ye ise Sovyet Birliği dağıtıldıktan sonra getirilmiştir. Dünya çapında beğeni toplayan bu bebekler Türkiye ‘de de büyük ilgi toplamıştır.
Gördüğümüz üzere anne ve aile kavramını önemi her dönemde vurgulanmıştır. Eğitim ilk olarak ailede başlar ve öğretilen şeyler nesilden nesile aktarılır . Çocukların küçük yaşta edindikleri bilgiler ve alışkanlıklar bizlere geri döner . Ağacı yaş iken eğmeliyiz çünkü geleceğe gitmenin yolu geçmişten geçer.

Yağmur Ecem Harputlu

Eğer bu yazı ilginizi çektiyse Porselen Bebeklerin Tarihi yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

THE CAT PİANO (Kedi Piyanosu)

Sonraki

Tıpta Korkunç İhlal: Thalidomide Faciası