Saadet Zinciri Nedir ?

Satılan bir ürün ya da hizmet olmayan bu sistemde her bir kişi altındakinden para kazanıp üstündekine para kazandırır. Günümüzde olmayan ürün ya da hizmetin satın alınması konusunda ikna edilen kişiler tarafından alınması ile beslenir. Tamamen para ile para kazanma metodu üzerine kurulmuştur.

saadet zinciri

Kolay yoldan para kazanmak mı?
Siz de bu fikirde misiniz? O zaman günümüzde fazlasıyla talep gören saadet zinciri yönteminin mantığını gelin yakından tanıyalım.

Kurucusu Kimdir ?

Öncelikle sistemin başkahramanı’nı yani kurucusunu tanıyalım.
Bernard Lawrence Madoff; 1990 yılında kurmuş olduğu sistem ile çok sayıda yatırımcıyı dolandırmıştır. Yüksek kar getiren bir üretim varmış gibi göstererek yatırımcıları sisteme dâhil etmeyi amaçlayan ve ilk yatırım yapanlara, sisteme sonradan katılanların parasıyla yapıldığı bir sistem kurmuştur.

Sistemin İlerleyiş Süreci

Satılan bir ürün ya da hizmet olmayan bu sistemde her bir kişi altındakinden para kazanıp üstündekine para kazandırır. Günümüzde olmayan ürün ya da hizmetin satın alınması konusunda ikna edilen kişiler tarafından alınması ile beslenir. Tamamen para ile para kazanma metodu üzerine kurulmuştur.
Sisteme dâhil olmak için istenen ufak çaplı katılım ücreti belli bir havuzda birikerek daha sonra hak sahiplerine bulundukları pozisyona göre dağıtılıyor.


Üçgen şeklinde oluşturulan bu sisteme üçgenin alt sağ veya sol köşesinden giriş yapılıyor. Bir kişi bu kişiden giriş yaptığında önündeki herkesin bir kademe ileri gitmesini sağlıyor. Böylelikle üçgene daha önceden girmiş ve köşesinden geçmiş olan kişi, bir üst kademeye çıkarak piramidin yöneticileri tarafından belirlenen miktardaki parayı kazanmaya başlıyor.
Genel olarak bu sisteme üye bulma işi, kurucular ya da üyeler tarafından devam eder. Sistem hep aynı işleyişte devam ediyor ve sonuçlanıyor.

Türkiye’de Saadet Zinciri

Türkiye’de ilk 1998’de karşımıza çıkmıştır. İki ortağın planlaması ile yürütülen sistem çok sayıda rağbet görmüştü.
Sisteme üye olanlar üst düzeyde para kazanmışlardır. Ancak hiçbirisi vadedilen kazancı elde edememişlerdir.
Bir başka hikâye de Hong Kong’dan geliyor. 2011’de kurulan bir şirket Türkiye’deki piramit sistemlerin kendini ağ pazarlama sisteminde göstermiştir. Seminerler konferanslar düzenleniyor, girişimcilik eğitimlerine başvuruluyordu. Buradaki mantık ve amaç ortaya bir ürün koyması ile dışarıdan yasal olarak gözüken bir organizasyon haline getirilmekteydi.
Ama bunların hiçbiri bir işe yaramadı ve sonu hüsranla bitti.


Birkaç tatmin olmuş bireyler nasıl zengin olduğunu anlatıyor. Birkaç haftada nasıl binlerce dolar kazandığını yazıp “Harika Sistem” diyor.

Bu kadar insan bu kadar kısa zamanda milyoner oluyorsa bu paralar nereden geliyor?
Gökten mi yağıyor?


Eğer bu yazı ilginizi çektiyse Tam Kapanmada Okunulacak 5 Kitap Önerisi  yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Dijital Dövizde Kafa Karışıklığına Son!

Sonraki

Roma İmparatorluğu Yıkılmamış Olsaydı?