Tam Kapanmada Okunulacak 5 Kitap Önerisi

Merhabalar dostlar!
Farklı Konsept ekibi olarak Tam kapanmada sizler için keyifli vakit geçirmenizi sağlayacak 5 tane karantinada okunucalak 5 kitap önerisi derledik. Listelediğimiz filmleri izledikten sonra görüşlerinizi bizimle Instagram adresimizden paylaşabilirsiniz.

2001: Bir Uzay Destanı

Stanley Kubrick’in bilim kurgu türünü kökünden değiştiren filminin senaryosu, yazar Arthur C. Clarke tarafından kaleme alınmıştır ve kendisi filmin çıkışından bir süre sonra senaryoyu kitaplaştırarak yayımladı. Filmi izlerken genel olarak bir kafa karışıklığı hissetmemiz normal, ancak kitap halindeyken betimlemeler ve açıklamalar o sahnelerde neler yaşandığını çok daha iyi hissettiriyor.

Özellikle filmde az diyalogun yer alması ve sadece görsel efektlerin olduğu yerlerde zamanın teknolojisi yüzünden karışık efektler, şimdi izlendiğinde filmi daha karmaşık bir hale getirebiliyor ve izleyicileri hemen pes ettirebiliyor. 2001’i izlemiş veya izlememiş olun, her iki şekilde de okunması gereken bir kitap. Özellikle şu an yaşadığımız bu süreçte sizi aydınlatacak ve değiştirecek bir eser.

kitap

Bu Muydu?

Halit Ziya Uşaklıgil’in ilk dönemlerindeki 3 hikayeyi içeren bu eseri, eminim ki herkes şu an okurken yeni öğrendi. Uşaklıgil’in klasikleşmiş eserlerinden değil de hiç bilinmeyen bir eserini önermemin sebebi, o klasiklerin temelinde aslında burada okuyacağınız hikayelerin yatması. Aşk-ı Memnu’daki kahramanların kırıntılarını ve o kitaplardaki atmosferi fark ettiğinizde, Uşaklıgil’in neden Türk edebiyatının en usta kalemlerinden biri olarak gösterildiğini daha iyi anlayacaksınız.

kitap

Kan ve Gül

Çağdaş Türk edebiyatı size hayal kırıklıklarından oluşan bir çöl gibi geliyorsa, onun ilacı olan isimlerden birinin kitabını okumanız gerekir. Alper Canıgüz’ün fantastik polisiyesinde karakterimizin başına gelen bir kazanın ardından kendini tam da o anlarda olmak istediği yıllarda; üniversite zamanlarında bulmasıyla gelişen ve olayları anlamak için katil zanlısı olmayan bir cinayeti çözmeye çalışmasını, 90’ların atmosferi ve referanslarıyla dolu sayfalarda okurken zamanın nasıl geçtiğini anlamayacaksınız.


Petersburg Öyküleri

Usta hikayeci Gogol’un imza eseri olan bu kitap; Bir Delinin Hatıra Defteri, Palto ve Burun gibi mihenk taşı olmuş öyküleri içeriyor. Halen okumamış olan veya tiyatrosunu izleyip bir de yazı halini deneyimlemek isteyenlere şiddetle tavsiye edilir.

Hikayeleri hiç bilmeyenlere ise şöyle açıklayalım; Palto’da kendisine şık bir palto diktirmeye çalışan bir adamın uğraşlarını, Burun’da en önemli uzvunu kaybeden bir adamın düştüğü durumları ve en meşhurları Bir Delinin Hatıra Defteri’nde ise bir akıl hastasının günden güne durumunun kötüleşip artık gerçek ile hayal dünyası arasındaki çizginin darmadağın oluşunu okuyacaksınız.


10 Küçük Zenci

Polisiye türünün kraliçesi Agatha Christie’nin gelmiş geçmiş en iyi romanlarından biri olarak kabul edilen bu eser, bir adaya davet almış 10 kişinin bir süre sonra teker teker bir katil tarafından avlanmaya başlamalarıyla, kurbanların bir kedi-fare oyunu içinde kendilerini bulmalarını anlatıyor. Aslında çok basit bir hikayenin, bir o kadar karmaşık düğümleriyle sizi içine çektiğini hissedeceksiniz. Katilini tahmin edemeyeceğinizi şimdiden burada size söylüyoruz. Eğer kitabı severseniz, BBC tarafından yapılan mini dizisi ‘’And Then There Were None’’ ‘a da bakmanızı tavsiye ediyoruz.

Okunulacak kitaplar ilginiz çektiyse sitemizdeki İzlenecek filmlere göz atabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Tam Kapanmada 5 İzlenecek Film Önerisi

Sonraki

Karantinada Kitap Okumaya Başlayın!