Karantinada Kitap Okumaya Başlayın!

Okumanın faydalarını biliyoruz ve okumak, yeni şeyler öğrenmek ise uzun bir süreç. Bazen bu sürecin parçası olmak kimilerine sıkıcı geliyor olabilir. Belki de bazılarımız okumanın küçüklükten edinilebilecek bir alışkanlık olduğunu da düşünüyor olabilir. Küçüklükten alışmanın etkisi tabii ki geleceğe hatır sayılır derecede bir etki bırakıyor olabilir ama kendi kendimize de okumaya başlayamaz mıyız ?

Evlere tıkılıp kaldığımız bu karantina günlerinde kimimiz öğrencilik hayatını devam ettirirken kimimiz ise evden çalışarak pandemi sürecini en sağlıklı şekilde atlatmaya çalışıyor. Peki en son ne zaman kitap okuduk ? Veya ne zaman en son düzenli okuduk hatırlıyor muyuz ? Evde olduğumuz bu günleri iyi değerlendirerek kendimize bir şeyler katmak ve yeni dünyaları keşfetmek için tekrar okuma alışkınlığı kazanmak adına neler yapabiliriz hemen bir göz atalım.

Nasıl kitap okumaya başlayabiliriz?

Öncelikle hiçbir kitabı kapağına göre yargılamamak gerek sanırım. Çünkü bazen kapağı güzel bir kitabın içeriği ilgimizi çekmezken bazen de bu durumun tam tersi olabiliyor. O yüzden okuma işini sürekli yapmak istiyorsak ilgimizi çeken alanlara yönelmeliyiz gibi duruyor aksi halde bu durum içinden çıkılmaz sıkıcı bir durum haline gelebilir ve diğer bir seçenek olarak da ince kitaplarla başlamak işin sıkıcı olmaması için ayrı bir seçenek olarak sunulabilir.

Kelime dağarcığımızı arttıran, düşünce ufkumuzu geliştiren bu eylemin sürekliliği için diğer verilebilecek tavsiyelere gelecek olursak; kendimize bir liste yapabiliriz. Alışma sürecine kadar yapılan kitap listesindeki okunacak kitapları bitirmek, bizlere alışkanlığı kazanma sürecinde yardımcı olabilir. Ek olarak ”Günde 20 veya 10 sayfa kitap okuyacağım.” şeklinde kendinize kurallar koyup minik zaman dilimlerini günden güne arttırarak kitap okumak, herkes için vakit kaybı olmaktan çıkıp, zevk alınan bir iş haline gelebilir. Bu sıralar pek mümkün olmasa da gittiğimiz her yere kitapları götürüp boş vakitleri de okuyarak değerlendirebiliriz. Başka bir öneri ise dinlemek. Eğer okumaktan zevk almıyorsanız veya ben iyi bir dinleyiciyim diyorsanız, kitap dinleme uygulamalarından istediğiniz kitabı gözlerinizi kapatarak ve kendinizi hayal gücünüze bırakarak anın tadını çıkarabilirsiniz.

“Kitapsız yaşamak kör, sağır, dilsiz yaşamaktır.” Mustafa Kemal Atatürk.

okumak,okumaya

Kitap arıyorsanız sitemizdeki Tam Kapanmada Okunulacak 5 Kitap Önerisi yazımıza bakabilirsiniz iyi okumalar.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Tam Kapanmada Okunulacak 5 Kitap Önerisi

Sonraki

Kolombiya’da Neler Oluyor?