102 Yıl Önce Bugün

102 yıl önce bugün Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk, kendisi gibi düşünen aydın arkadaşları ile beraber mücadele ateşini yakmak için Bandırma Vapuru ile Samsun’a çıkmış, birçok engelleme teşebbüsüne rağmen yılmamış ve Samsun’a ayak basmıştır. İtilaf Devletleri’nin işgaline karşı, misak-ı milli sınırları içinde, milli mücadelemiz olan Kurtuluş Savaşı‘nın ateşi Samsun’da yanmış; atalarımızı ve bizleri mahkum olmaktan kurtaran, sömürge devleti olmamızı engelleyen adımlar atılmıştır. Atatürk, 19 Mayıs’ı doğum günü olarak nitelendirmiş ve bu önemli günü memleketin istikbalini emanet ettiği gençlere armağan etmiş, spora adamıştır.

“Gençler! Benim gelecekteki emellerimi gerçekleştirmeyi üstlenen gençler! Bir gün bu memleketi sizin gibi beni anlamış bir gençliğe bırakacağımdan dolayı çok memnun ve mesudum.”

102 Yıl Önce Bugün Yapılanlar

19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın anlam ve öneminin farkında olunması Türk gençleri için mühimdir. Bugün bağımsızlığımız ilan edilmiş, bir tarih yazılmış, çağdaş Türkiye’nin temelleri atılmış ve bir milletin kaderi değişmiştir. Hurafelere kanmayan, doğru yoldan şaşmayan, Atatürk’ün açtığı yolda durmadan yürüyeceğine ant içen bizler, bu günü daima yaşatacak; Atatürk ve silah arkadaşları tarafından verilen mücadeleyi unutmayacağız ve unutturmayacağız. Umutsuzluğa düşmeyecek, muhtaç olduğumuz kudretin damarlarımızdaki asil kanda mevcut olduğunu daima hatırlayacağız. Zira inanmış bir milletin gerçek bir liderin önderliğinde 102 yıl önce bugün yaptıkları, damarlardaki asil kandaki kudretin emsalidir. Muasır medeniyetin getirilerini göz önünde bulundurarak, Atatürk’ün emanetlerinin yılmaz bekçileri olmaya devam edeceğiz. Ata’mızın düşüncelerini benimseyerek Türk istiklâlini ve Türk Cumhuriyeti’ni ilelebet muhafaza ve müdafaa edeceğiz.

102 yıl önce

“Türk gençliği gayeye, bizim yüksek idealimize durmadan yürüyecektir!”

Daima bir çift mavi gözün ışığında ilerleyecek, yolunda yürümekten vazgeçmeyeceğiz. 102 yıl önce bugün Samsun’da doğan güneş bu topraklardan hiç eksilmesin. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’mızı büyük bir mutluluk ve gururla kutluyor, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk ve vatanperver silah arkadaşlarını özlem, sevgi ve minnetle yad ediyoruz.

Bu yazımızı beğendiyseniz *Bilinmeyen Yönleriyle 19 Mayıs* yazımıza göz atabilir; bizi instagram ve twitter üzerinden takip edebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Bilinmeyen Yönleriyle 19 Mayıs

Sonraki

Hara-kiri: Acı dolu intihar ritüeli