Saygı

Var olduğumuz andan son nefesimizi verdiğimiz ana kadar birçok şey öğreniriz saygı duymak gibi. Bir bebek düşünün, hayata gözlerini açtığı ilk dakikalarda beslenmeyi öğrenirken o bebeğin annesi de çocuğunu beslemeyi öğrenir. Yaşamsal öğretiler dışında öğrenilmesi gereken birçok evrensel etik kural vardır. Sizce bir bireye öncelikli olarak öğretilmesi gereken evrensel etik kural nedir? Saygı, değil midir?

saygı

Kişinin kendisine saygı duyması gerektiğini öğrenmesiyle başlıyor her şey. Sonrasında etrafındaki insanlara, o insanların hayatlarına, düşüncelerine, tercihlerine.. Hayvanlara, doğaya, tarihe, emeğe… Kendine gösterdiği özeni evrende olan her şeye göstermeye başlıyor zamanla.

Saygı Duymayı Beceren Kişilerin Tavırları Nelerdir?

Saygı duymayı bilen kişi, kaybetme korkusunu, empati kurabilmeyi, önyargılı olmamayı, anlayış göstermeyi kendiliğinden öğreniyor. Emeğe ve kişilere duyulan saygı çok önemlidir. Kişiye saygı duymayan değer, emeğe saygı duymayan şuurunu kaybeder. Yazıyı anlamlı bir sözle noktlayalım. “Nehrin kaynağına saygısı, denize doğru akmasıdır.”

Bu yazı ilginizi çektiyse Köprü Bilmecesi  yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

IMDb’ye Göre Leonardo DiCaprio’nun Rol Aldığı En İyi 10 Film

Sonraki

Cognitive Interview: Bilişsel Sorgulama Yöntemi