Köprü Bilmecesi

Köprü bilmecesini daha önce hiç duydunuz mu? Duymadıysanız başlayalım. Hayal edin. Uzak bir dağın tepesinde, ücra bir köşede yapmayı kabul ettiğiniz staj esnasında uyguladığınız deney biraz kontrolden çıktı.

Köprü bilmecesini daha önce hiç duydunuz mu? Duymadıysanız başlayalım. Hayal edin. Uzak bir dağın tepesinde, ücra bir köşede yapmayı kabul ettiğiniz staj esnasında uyguladığınız deney biraz kontrolden çıktı. – Ne kadar şaşırtıcı değil mi? – Denekleriniz olan mutant zombiler bir şekilde serbest kaldılar. Bulunduğunuz laboratuvardan kurtulmak için tek çareniz, dışarıdaki yıkık dökük ahşap köprüden geçerek güvenli tepeye ulaşmak ve köprüyü tutan halatları keserek zombilerin yanınıza gelmesini engellemek. Yaşlı profesör, laboratuvar asistanı, hademe ve siz olmak üzere dört kişisiniz. Herkes bir şekilde kendini köprünün yanına atabildi. Gruptaki her bir kişinin köprüyü geçebilme süresi farklı. Siz 1 dakikada, laboratuvar asistanı 2 dakikada, hademe 5 dakikada, yaşlı profesör ise tam 10 dakikada karşıya geçebilmektesiniz. Yaşlı profesörün hesaplarına göre zombilerin size yetişmesi 17 dakika sürecek.

Kurtulmak için bu süre içerisinde herkesin karşıya geçmesi ve halatların kesilmesi lazım. Ama maalesef köprüden tek seferde 2 kişi geçebilmekte. Daha da kötüsü hava o kadar karanlık ki, önünüzü görebilmek için bu iki kişiden biri bir fener taşımak zorunda. Herkesi zamanında nasıl karşıya geçirirsiniz? Unutmayın, maksimum iki kişi aynı anda köprüden geçebilir, her geçen ya feneri taşımalıdır ya da taşıyan kişinin yanında durmalıdır. Son olarak karşıya geçen kişi güvenli bir şekilde diğerlerini bekleyebilir. 17 dakika içinde herkes karşıya geçmiş olmalı ki zombiler kimseyi köprüde yakalayamasın.

Ne yazık ki karşıya geçmek için hiçbir hile yapamazsınız. Bir iple yukarıdan sallanarak geçemezsiniz. Su üstünden geçmek için köprünün ahşap parçalarından sal yapamazsınız. Ve zombilerle arkadaş olmayı deneyemezsiniz. Şimdi düşünün. Doğru cevabı öğrenmek için okumaya devam edin.

köprü bilmecesi

Köprü Bilmecesinin Cevabı

Başta ne yaparsanız yapın bir iki dakikayla zombilere yakalanıyor olduğunuzu düşünseniz de, aslında kurtuluşun bir yolu var. Yapmamız gereken şey, en yavaş iki kişinin harcadığı zamanı minimuma indirmek için onları tek seferde beraber karşıya geçirmek. Fenerin her seferinde taşınması görevini hızlı kişilere vererek zaman kazanmak ise bilmecenin ikinci mantık noktası.

İlk olarak, siz ve laboratuvar asistanı feneri taşıyarak karşıya geçersiniz. Laboratuvar asistanının size yetişebilmesi için onun hızına inmeniz lazım ki, o da fenerin ışığından faydalanabilsin. 2 dakikada karşıya geçtiğinizde, sizin en hızlı kişi olarak, feneri alıp tekrar köprünün öbür ucuna gitmeniz toplamda 3 dakika yapar. Zor kısma geldik. Şimdi hademe ve yaşlı profesör karşıya tek seferde, beraber 10 dakika harcayarak geçerler.

Işıktan faydalanabilmesi için, her seferinde yavaş kişinin hızına ayak uydurmak zorundayız. Onlar karşıya geçtiğinde sadece 4 dakika kalır. Grubun ikinci en hızlısı olarak laboratuvar asistanı feneri kapar ve sizi kurtarmak için karşıya koşar. Kalan son iki dakikada siz ve laboratuvar asistanı beraber ucu ucuna karşıya geçersiniz. Güvenli kısma ayak basar basmaz halatı keser ve eski köprüden zombilerin düşüşünü güven içinde izlersiniz. Bir dahaki stajyerlik deneyiminiz içinse, şehrin merkezindeki tekdüze kütüphaneye başvurmayı planlarsınız. Bilmeceyi çözebildiniz mi? Sizin için zor muydu yoksa kolay mı?

Bu yazı ilginizi çektiyse Klavyeler Neden Alfabetik Değil? yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Black Dahlia Cinayeti

Sonraki

Tarihe Geçen Ameliyat