Neden Bütün Yollar Roma’ya Çıkar

Filmlerde, dizilerde ve hatta şarkılarda sıkça duyulan ‘Bütün Yollar Roma ’ya Çıkar’ sözünün doğruluğunu hiç düşündünüz mü? Gerçekten tüm yollar Roma’ya çıkar mı?

Filmlerde, dizilerde ve hatta şarkılarda sıkça duyulan ‘Bütün Yollar Roma ’ya Çıkar’ sözünün doğruluğunu hiç düşündünüz mü? Romalılar yaptıkları her yapıyı uzun soluklu kullanmak için inşa ettiler. Özellikle yaptıkları heybetli ve ihtişamlı arenalar ve heykeller somut bir örnek olarak karşımıza çıkıyor.

ROMA MEDENİYET MÜZESİ’NDEKİ ANTİK DÖNEM ROMA YERLEŞİM MAKETİ.
Roma Medeniyet Müzesi’ndeki Antik dönem Roma yerleşim maketi.

Peki, gerçekten bütün yollar Roma’ya çıkıyor mu? Evet, bütün yollar Roma’ya çıkar. Antik Roma’da yapılan ve uzunluğu 100.000 ile 120.000 km olan bir yol düşünün. O zamanın şartlarında bu yolu yapmak için kaç bin kişinin çalıştığı ve nasıl bir mühendisliğin kullanılmış olduğu Romalıları gözümüzde çok daha büyük bir toplum yapmaya yeterli gelecektir. Muhteşem bir mühendislik harikası olan bu yol Roma’dan başlayıp İngiltere’ye, Kuzey Avrupa’da İsviçre’ye, Batı Avrupa’nın hepsine, Doğu’da ise İran’a kadar uzanmıştır. Dile kolay toplamda üç kıtaya hâkim olan bir yol ağı…

BİLİNEN BÜTÜN ROMA YOLLAR I-  OMNESVİAE
Bilinen bütün roma yolları – OmnesViae

Teknolojinin gelişmesiyle birlikte araştırmaların derinlik kazanması tarihin tozlu sayfalarının daha fazla aralanmasına neden oldu. ‘Roads to Rome’ projesinde özel olarak kullanılan fotoğraf eleme sistemi sayesinde bu muazzam büyüklükteki yolun 486.713 farklı başlangıç noktası ortaya çıktı. Bu da ‘Bütün Yollar Roma’ya Çıkar’ sözünün büyük bir kanıtı oldu. Araştırma neticesinde görüldü ki Avrupa kıtasındaki bütün yollar Roma’ya kadar uzanıyordu.

ROMA YOLLARININ YAPIM TEKNİĞİ  TASVİRİ
Roma yollarının yapım tekniği tasviri
Peki, Romalılar neden bu yolu yapma gereksinimi duydu?

Savaşçı Romalıların ilk olarak yolu yapmalarının sebebi ordularının daha rahat bir şekilde hareket edebilmesini istemeleri ve akabinde de ticaretin hızlı bir şekilde işleyebilmesi için yapmışlardı. Romalılar için yol demek hız ve para demekti. Bu nedenle fethedilen her yerde yeni yollar yapıp işleyişi hızlandırmak gerekiyordu. İşin en ilginç tarafı Dünya üzerindeki bütün yolların Roma’ya çıkması imkânsız gibi görünse de aslında yapılan araştırmalar sonucunda tüm kıtalarda en az bir tane Roma isminde şehir olduğu ortaya çıktı. Haritalar tekrardan tarandığındaysa tüm yolların en azından bir tane Roma’ya çıktığı fark edildi. O zaman gerçekten de söyleyebiliriz ki; ‘Bütün Yollar Roma’ya Çıkar!’

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Güzelliğiniz Reklamlara Bağlı!

Sonraki

Türk Edebiyatının Haylaz Çocukları