İHA

İHA: Yakın Geleceğin Hava Teknolojisi

Türkiye’yi heycanlandıran insansız hava uçakları (İHA) sizin için derledik…

İhalar (insansız hava aracı) 1916 yılında Archibald Low isimli bir mühendis tarafından geliştirilmiştir. 1. Dünya savaşı sırasında geliştirilerek patlayıcı taşıyabilen “Hewitt-Sperry Otomatik Uçak” adlı ilk SİHA (silahlı insansız hava aracı) örneği olan projeydi.2. Dünya savaşında da hedef uçak yani düşman uçak ve füzelerini hedef olarak simule eden türlerde kullanıldı. Başka türü olan jet motorlar kategorisi ise 1951 yılında RYANN FİREBEE 1‘dir.

Günümüzde Türkiye’de öncü olan şirketler TUSAŞ (Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş.) ve Baykar savunmadır yanı sıra Vestel ve STM (Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret A.Ş.) askeri kullanımda ihalar ve sihalar üretmekte.

İHA ve Türkiye:

Türkiye dünya liginde jet motorlu sihalarla ilgili devam eden projeleri var, TUSAŞ’ın Göksungur’u ses hızını aşan yani başka bir tabir ile süpersonik yaklaşık 1600 km/h yapması planlanıyor Göksungur’un bu yıl içerisinde ilk uçuşunu yapması bekleniyor yanı sıra Baykar’ın MİUS (Muharip İnsansız Uçak Sistemi) savaş uçağı alanındaki boşluğu doldurmaya çalışacak, hızı 900-980 km/h olacağı tahmin ediliyor ayrıca 4 saat etkin görev yapabilecek 3.5 ton kalkış ağırlığı olacak yani 1 tona yakın mühimmat taşıyabilecek. Baykar’ın  TB-2, Akıncı daha az kullandığı yapay zeka sistemi geliştirilerek MİUS’e eklenecek. Bu konusunda dünyaya baktığımızda ABD merkezli Havacılık ve Uzay Çalışmaları Mitchell Enstitüsü’nde çalışan Uzman Daniel Gettinger’in söyleyişiyle insansız hava aracı üretim sektöründe ABD ve İsrail öncü ülkeler, 1970-80 arası üretime başlamaları sebep gösteriliyor.

İHA

Yeni nesil üretiminde ise Türkiye, Fransa, Çin ileri gelenlerden, ayrıca Çin ihracatında birinci oldu SIPRI (Stockholm Uluslararası Barış Araştırmaları Enstitüsü) geçen yıl yayımladığı raporda Çin yüzde 1430 artış göstermiş .İha-sihanın güçlerini anlamanız için size yakında gerçekleşen Karabağ savaşında Azerbaycan ordusunda yeteri kadar iha-siha vardı hava üstünlüğü sağlandı hatta Azerbaycan cumhurbaşkanı İlham Aliyev Türkiye’den aldıkları sihalar ile Ermenistan ordusunun 1 milyar dolarlık askeri mühimmatı imha edildiğini açıkladı eğer hava savunma sistemleri sihayı tespit edip vursaydı zayiat olmayacaktı yada başka ile ope insansız hava aracırasyon yapılacak ve hava savunma sistemini oyalayacak gerekirse feda edilecek ve diğer hava aracı operasyonu tamamlayıp geri dönecektir.

Mustafa Kemal Atatürk’ünde dediği gibi “İstikbal göklerdedir”.

Bu yazı ilginizi çektiyse PARALEL EVRENDE YAŞAYANLAR: PARAMNEZİ SENDROMU yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki
Zack Snydern

Zack Snyder Olağanüstü Geri Dönüşü

Sonraki
şimdi boku yedik

"Şimdi Boku Yedik" : Nazilerin Düşüşünde Hayat Kurtaran Argo