Zack Snydern

Zack Snyder Olağanüstü Geri Dönüşü

Zack Snyder: hikayesine bakalım;
Director’s Cut versiyonları filmlerin genellikle yönetmenlerin filme toplamda 30 dk ile 60 dakika arasında sinema versiyonundan kesilmiş sahneleri koyarak, yeni izleyenler veya ikinci kez izleyenler için filmi daha güzelleştirmek için oluşturdukları bir alternatiftir. Hatta öyle ki Blade Runner filminde olduğu gibi, sinema versiyonları asıl versiyon olarak kabul edilmez. Çünkü Director’s Cut eklediği sahnelerle filmi o kadar değiştirmiştir ki, insanlar artık sinema versiyonuna bakamaz olur.

Zack Snyder, 2017’nin Mart ayında, Justice League projesinden kızının trajik intiharı sebebiyle ayrıldığında, film aslında çekimler olarak tamamlanmıştı. Sadece kurguda sinemaya uygun bir süreye indirilmesi yeterliydi. Ancak Warner Bros, bu olayı kendileri için bir ‘’fırsat’’ olarak değerlendirip, filmi Marvel filmi yapmaya çalışmak için kolları sıvadı. Bunun için de o sıralar DC ile işbirliği yapmış Avengers 1 ve 2’nin yönetmeni Joss Whedon ile anlaştılar.

zack snyder
Zack Snyder justice league çekimlerinde

Whedon da WB’nin isteğine uyacak şekilde filmi değiştirmeye başladı; gereksiz yeniden çekimler, hikaye değişiklikleri, sahnelerdeki siyah tonun kırmızıya değişimi, görsel efektlerin değiştirilmesi ve filme gereksiz bir mizah katılması gibi unsurları teker teker uygulamaya başladı. Filmin bestecisi Junkie XL’ın (Tom Holkenborg) filmin müziklerini tamamlamasına rağmen projeden alınıp yerine Danny Elfman getirildi.

Zack Snyder’in son andaki değişikliği

Filmin çıkmasına çok az kala yapılan bu değişiklik, filmin kalitesinde de kendisini gösterdi. Görsel efektler tam yetişmediği için aşırı bir yapaylık, zorlama karakterler ve diyaloglar, besteciye zaman kalmadığı için kendisinin önceden yaptığı melodileri tekrar kullanması gibi gibi etkenler, 2017’de çıkan bu filmi gelmiş geçmiş en kötü DC filmlerinden biri yaptı. Hem fan gözünde, hem de gişede.

Hayranlar bir süre sonra bu filmin Synder versiyonunun olduğu dedikodularını duydu ve ‘’#ReleaseTheSnyderCut’’ etiketiyle WB’u darlamaya başladı. WB binası üzerinden pankart uçuruldu, Twitter’da birkaç kez TT olundu, bir sürü baskılar gerçekleştirildi. Yönetmen Zack Snyder da Vero isimli bir uygulama üzerinden hayranlara Snyder Cut’tan ekran görüntüleri vs. atmaya başladı ve hatta bir süre sonra işler iyice ayyuka çıkınca oyuncular da bu harekete katıldı. 2020’de ise WB pes ederek, HBOMax üzerinden Snyder Cut’ın yayınlanacağını duyurdu.

Zack Snyder’s Justice League, normal bir yönetmen versiyonu değil. Bu versiyon filmin sinemadaki süresi olan 2 saatin üstüne bir o kadar daha koyarak 4 saate çıkarıyor. Snyder bu versiyonda sadece kendi çektiği sahneleri kullandı, yani Whedon tarafından yeniden çekilen hiçbir sahne kullanılmadı. Bu yüzden sinema versiyonundaki çoğu sahne ya farklı yani asıl versiyonlarıyla, ya da tamamen değişmiş bir halde önümüze sunuldu.

Zack Snydern

Filmin çıkmasına yakın bir zamanda projeden alınan asıl besteci Junkie XL geri döndü ve film için önceden tamamladığı müzikleri kullanmak yerine baştan yepyeni müzikler kaydetti.Üstelik bu değişiklikler filmin hikayesini, olay örgüsünü, senaryosunu, diyaloglarını, karakterizasyonunu, atmosferi ve daha bir çok şeyi değiştirdiği için bu filmi apayrı bir şekilde değerlendirilmesini gerektiren bir durum ortaya çıkardı.

Film eleştirmenlerden ortalama yorumlar alsa da izleyicilerin neredeyse tamamı bu versiyondan aşırı memnun ayrıldı ve hatta fişi çekilen evreni yeniden canlandırılması gerektiğini savunan hayranlar ‘’#RestoreSnyderVerse’’ hashtagiyle yeni bir hareket başlattı. Bu gidişle Zack Snyder’ın, oluşturduğu evren için ikinci bir şansı kazanacağını düşünüyorum.

Tabii bu olaylar diğer yönetmenlerin de çalışma şeklini etkileyecek çünkü ilk defa bir yönetmene bu kadar kaynak ve özgürlük verilmesinin yanı sıra izleyicilerden de büyük bir destek gördü. İleride bu olay gibi diğer yönetmenlerin de daha özgür ortamlarda düşünmesini sağlayacak gelişmeler yaşanabilmesi açısından önemli bir olay olarak tarih sayfalarına yazıldı.

Bu yazı ilginizi çektiyse Üsküdar’daki İskoçlar yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki
felsefe

Felsefe 'de Özgürlük

Sonraki
İHA

İHA: Yakın Geleceğin Hava Teknolojisi