Kolombiya’da Neler Oluyor?

Son günlerde sosyal medyada gündeme oturan bu grev ve protestolar tam olarak nasıl ve neden başladı? Kolombiya halkı neden polisler tarafından saldırıya maruz kalıyor? Vergi reformu yasası nedir?

Kolombiya’da Protestoların Sebebi:

Bu protestoların sebebi açıklanan vergi reformu olarak gösterilse de aslında tam manasıyla tek sebep bu demek doğru sayılmaz. Tüm dünyaya büyük zararlar veren pandeminin Kolombiya’ya da etkisi büyük. Pandemi koşullarında artan işsizlik, halkın daha da fakirleşmesi, aşı rezervlerinin Kolombiya’da yetersiz olması, devletin 2016 yılında imzalamış olduğu Barış Antlaşması’na uyulmaması gibi nedenler de bu protestoların sebepleri arasında.

kolombiya

28 Nisan 2021’de başlayan ve birçok insanın ölümüne yol açan bu protestoların asıl sebebi ise devlet tarafından açıklanan “Sürdürülebilir Dayanışma Yasası” adı altında halkı daha da fakirleştirmeye yönelik olan vergi reformu. Bu yeni vergi reformunda: asgari ücretin 250 dolardan 200 dolara çekilmesi, Kolombiya’da 660 dolar ve üstü maaş alan kişilerden vergi alınması, KDV’nin yükseltilmesi (su, elektrik, doğalgaz faturalarında artış), 6,8 milyar dolar vergi toplanması ve vergi tabanının genişletilmesi temel hedefler arasında yer alıyor. Böyle bir durumda İşçi Sendikaları, Emekçi Sendikaları ve halk da daha fazla sessiz kalamıyor ve protesto için örgütleniyor.

Protestonun temel amacı vergi reformunu kaldırmak olsa da, Devlet Başkanı Ivan Duque vergi reformunu kaldırdığını açıklamasına rağmen halkın başka isteklerinin de bulunmasından dolayı halk protestolara devam ediyor. Kolombiya halkının istediği şeylerden bazıları da şunlar:
Hak ve özgürlüklerin garantilenmesi
Katliamların sonlanması
Halkın aşılanması
Cinsel ve etnik kökenli ayrımcılıktan kesin bir dille vazgeçilmesi
Herkese asgari ücret düzeyinde aylık gelir sağlanması
ESMAD polis teşkilatının dağılması.

Protestolar başkent Bogota’dan başlayıp 50 kente daha yayılırken polis ve asker güçlerinin protestocu halka şiddetle karşılık vermesi sonucu yaklaşık 1200 kişi yaralandı ve 700 kişi keyfi olarak gözaltına alındı. Polis ve askerlerin şiddet seviyesi insanları yakarak öldürme derecesine kadar yükseldi ve bazı insanlar yanarak can verdi. Ölen kişi sayısını devlet 25 olarak açıklasa da dün gece farklı kaynaklardan edinilen bilgilere göre 10’u çocuk olmak üzere 100’ü geçkin kişinin öldüğü biliniyor. 84 kişinin ise kayıp olduğu açıklanan bilgiler arasında yer almakta.

Protesto ve grevler devam ederken birtakım insanlar ise dükkanları ve bankaları yağmalama peşine düştü. Halkın söylediklerine göre, polis ve askerlerin halka uyguladığı şiddet onları daha fazla kızdırıyor ve olayların büyümesine sebebiyet veriyor. Kolombiyalı polislerin halkın yoksulluğu ve çaresizliği ile dalga geçmek için parayla göz yaşlarını sildiği videonun internete düşmesi üzerine dış dünya da Kolombiya halkının yaşadığı zorlukları daha iyi şekilde kavradı.

Tüm bunlar genel olarak halkın içinde biriktirdiği öfkenin bir sonucu olarak görülüyor. Kolombiya halkının dikkat çekmek istediği bir diğer nokta ise haksızlık ve adaletsizliğin son zamanlarda büyük bir problem teşkil etmesi. Bu adaletsizlik sağlık sektöründe, iş sektöründe ve eğitim sektöründe kendini her zaman hissettiriyor ve vatandaşlar kalitesiz bir hayat yaşadıklarından yakınıyor .

Dış ülkelerin Kolombiya’daki protestolara tepkisi ise halkı korumaya yönelik oldu. Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler devletin uyguladığı şiddeti eleştirirken Avrupa Birliği üyesi olan bir sözcünün “Bu protestolar sırasında öldürülen bütün insanların ölümlerini kınıyoruz. Bu şiddetin tırmanmasını durdurmak ve güvenlik güçlerinin orantısız güç kullanımından kaçınmak gerçekten bir önceliktir” sözlerini söylediği de bazı kaynaklarda yer alıyor.

Bu yazı ilginizi çektiyse İntihar Tarikatı yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Karantinada Kitap Okumaya Başlayın!

Sonraki

Şarabın içindeki Tanrı