Şarabın içindeki Tanrı

Şarabın içindeki tanrı Dionysos: Zeus ile ölümlü bir kadın olan Selemenin oğludur.

Kendisi henüz el kadarken, geriye kalan hayatı boyunca yaşayamayacağı çoklukta türlü türlü badireler atlatmıştır. Bunlardan ilki, Zeus’un karısı Hera bu ilişkiyi öğrendikten sonra büyük bir kıskançlık krizine girerek hain bir plan yapar ve dadısı kılığında Seleme’nin aklına türlü türlü şüpheler bırakır. Bu olayın ardından Zeus ile olan ilk buluşmalarında ondan asıl kendi suretini göstermesini ister. Bu isteği karşılıksız bırakmayan Zeus tüm kudretini ona gösterir, ancak bu sırada etrafında çakan şimşeklerden biri Seleme’ye isabet eder ve oracıkta kül oluverir.

TANRI

O sırada hamile olduğunu bilen Zeus, hemen bebeği onun karnından alır ve baldırına saklayarak Olimposa getirir. Bir süre sonra bunu haber alan Hera ise Titanlarla işbirliği yapar ve bebeği onlara parçalattırır. Bunu öğrenen büyükannesi ise hemen gelir ve onu  birleştirerek yeniden doğuşunu sağlar. Böylece Dionysos’un ikinci doğumu gerçekleşir.

Tanrı Dionysos’un Sembolü:

Dionysos’un sembolü asma ve üzümdür, bu yüzden Antik Yunanda her bağbozumunda Dionysos’un adına şenlikler düzenlenirdi. Üzümlerin yılda bir kez meyve vermesi sebebiyle bu olay çok önemlidir ve  Yunan halkını her ne olursa olsun bu şenliklerde bir araya getirebilmesi de çok önemli bir unsurdur. Ayrıca bu şenliklerin kutlanması için düzenlenen mitolojik olayların yeniden canlandırıldığı oyunlar da ortaya çıkmıştır, bu oyunlar günümüzdeki tiyatronun temelini oluşturan ilk etmendir. Eski bir değişe göre de bağbozumu geldiğinde üzümler gelin olur.

Bu yazı ilginizi çektiyse (Türklere Yapılan Zulüm) Kanlı Noel   yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Kolombiya’da Neler Oluyor?

Sonraki

Bhopal Felaketi! (1984)