Lamborghini ve Çiftçilikten Dünya Markasına Yolculuğu

Bir zamanların traktör markası Lamborghini, nasıl bu kadar prestijli bir otomobil markası haline geldi dersiniz? Enzo Ferrari yine birilerini kızdırmış olsa gerek…

Feruccio Elio Arturo Lamborghini, makinelere büyük ilgisi bulunan bir çiftçiydi. Fratelli Taddia Teknik Enstitüsünde eğitim görerek teknik açıdan kendini oldukça geliştirmişti. Eğitimini tamamladıktan bir süre sonra 2.Dünya Savaşında İtalya Hava Kuvvetleri’nin teknik bölümünde çalıştı. Makinelere dair çoğu bilgisini ve tamir yeteneğini burada kazandığı söylenmektedir. Buradan memleketine döndüğünde ise ilk işi tarım alanındaki zorluklara çözüm bulmak oldu. Hurdalardan çıkan parçalarla traktör üretmeye başladı ve kısa sürede işlerini oldukça büyüttü. Ayda 400’e yakın satış yapıyordu.

Lamborghini’nin makinelere olan ilgisi arabalara da oldukça ilgili olmasına neden oluyordu ve para kazandıkça kendisine bir sürü araba alıyordu. En son Ferrari 250GT almıştı ancak debriyaj sorunu nedeniyle aracı sürekli servise götürmek zorunda kalıyor olmak canını sıkmaya başlamıştı.

Makineleri tamir etmeye doğal yeteneği bulunan Lamborghini, bu sorunu kendi yöntemleriyle çözdü ve bunu Enzo Ferrari ile paylaşmak istedi. Ancak Enzo Ferrari, Lamborghini’yi aşağılamayı tercih ederek “bir çiftçinin” arabadan anlayamayacağını sorunun Lamborghini’den kaynaklandığını söylemişti. Hatta iddialara göre Enzo Ferrari “O traktör üretmeye devam etsin, spor arabaları bana bıraksın.” şeklinde konuşmuştur.

Lamborghini Spor Araç Üretmeye Karar Veriyor!

Ah Enzo Ferrari, kendi ayağına sıkmayı çok iyi bilen bir adamdı. Lamborghini oldukça zor şartlara dayanıklı traktörler üreten Lamborghini Trattori şirketine sahipti. Bu olaydan sonra Lamborghini’nin aklına bu parçalar ile Ferrari’den çok daha güçlü arabalar yapabileceği gelmişti. Traktör işinden yeteri kadar kazandığı için tereddütsüz spor otomobil sektörüne girdi. İlk olarak Lamborghini 350GT piyasaya sürüldü, Lamborghini estetik çizgileri ve süratiyle tüm ilgileri üzerine çekti. Ferrari’nin eski mühendisleriyle ve test sürücüleriyle çalışarak bazı hataları olsa da çok güzel araçlar ortaya koyan Lamborghini, spor araba dünyasında bir marka olmayı başardı.

Enzo Ferrari ise bu konu ile ilgili bir daha konuşmamış belki de konuşamamıştır. Lamborghini’nin bu başarı öyküsü ise bize bilindik bir atasözümüzü hatırlattı: “Ummadık taş, baş yarar.”
Her şeye ve söylenen her söze rağmen kendinize olan inancınızı koruyun, hangi başı yaracağınızı bilemezsiniz!

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

ÖLMEK İSTEMİYORUM, Feryadını Duymadınız mı?

Sonraki

İlk Uçuş Serüveni: Gökyüzüne Yolculuk