piercing

KUTSAL METAL PARÇASI: PİERCİNG

Günümüzde özellikle gençler arasında çok popüler olan piercingin kökeni Afrika’ya dayanmaktadır. Ortaya çıktığı zamandan bu yana çeşitli dönemlerde çeşitli topluluklarca farklı anlamlar için kullanılmış, estetik amaca değil daha çok sosyal ve toplumsal bir amaca hizmet etmiştir.

Toplumlara göre piercingin anlamı

    Alaska’da kullanmak sosyal statü belirten bir işaretti. Özellikle kulak piercingi, üst sınıfa mensup insanların sıkça kullandığı bir türdü. Eskimolar ise erkekliğe geçiş sembolü olarak kullanmaktaydılar. Mayalı soylular daha farklı bir biçimde kullanıyorlardı. Mayalılar dillerini ve cinsel organlarını dini törenlerde kan akıtma ritüeli içerisinde deldirirlerdi.

eski insanların kullandığı piercing

Kuzey Amerikalı yerliler de göğüslerine yaptıkları metalden asılıp dini törenlerde farklı dayanma gücü etkinliklerinde bulunuyorlardı. Asya’da da Şamanlar dini törenlerde transa geçmek için yanak ve dillerine geçici metaller takarlardı. Hindistan, Sri Lanka ve Malezya’da da aynı amaçlı uygulamalara rastlanmaktadır. Mısırlı firavunlar bir ritüel olarak göbek deliklerine takar, Romalı erkekler ise savaşçı olduklarının göstergesi olarak kullanırlardı.  

    Batılı toplumlarda ise piercing bambaşka nedenlerle bambaşka kişilerce kullanıldı. Batı’da kullanan ilk kişiler hayat kadınlarıydı. 2. Dünya Savaşı’ndan kısa bir süre sonra ise Almanya’da dil, göğüs ve dudak piercingleri kullanılmaya başlandı. Bunun yanı sıra dövme de sıkça kullanılıyordu. Bir süre sonra çok fazla yayılmadan önemini yitirdi.

Modern zamanda piercing

Modern anlamda kullanıldığı ilk tarih ise 1980 ve sonrası olarak belirlenmiştir. Kullanımı ABD’nin California eyaletinde ortaya çıkan Çağdaş İlkeller hareketiyle başlar. Bu hareket, bilinçli olarak ilkellerin kültürlerinin, geleneklerinin yeniden yaşatılması çabası içindedir. İşte ritüel olarak yeniden kullanılır.            

abartı piercing

Önceleri Punklar’ın tercihi olan bir süre sonra sanatçılar arasında da yayıldı. Günümüzde ise hemen herkeste görülen, özellikle de ergen kesimin kullandığı bir aksesuar haline geldi. 2000 sonrasında Türkiye’de de oldukça yayıldı ve günümüzde ise her yerde her kesimden insanda sıkça görebileceğimiz bir metal takı halini aldı.

Ayrıca Hapşırırken Neden Gözlerimizi Açık Tutamayız? yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki
kediler

Kediler: Antik Çağdan Günümüze

Sonraki
sessiz gemi

Sessiz Gemi'nin Suskunluğu