kediler

Kediler: Antik Çağdan Günümüze

Tarihte kedilerin ilk kez Çin’de ya da Mezopotamya’da evcilleştirildiğine dair bilgiler mevcut. Bunun yanında Mısır’da kutsal sayılmış hatta bir Mısırlı’nın kedisi öldüğünde bütün aile kaşlarını kazıtıp yas tutarlarmış, bazı mısır mumyalarının yanında kedi mumyası bulunurmuş. Ortalama 2 ila 16 yıl arasında değişen kedi ömrü bizlere çok az gibi gelse de bu aralık kedilerde bir hayli yaş anlamına geliyor. Çünkü kedinin bir yılı insanın 4-5 yılı kabul ediliyor

İsmini duyduğumuzda bile çoğumuzun yüzünde kocaman bir tebessüm oluşturan tüylü, yaramaz ve oyuncu olan kediler…

KAAN EREN ÖZMEN
YANAN BİR GÖKTASI GÖRSELİ
YANAN BİR GÖKTASI GÖRSELİ

Geçmişten günümüze kediler

Tarihte kedilerin ilk kez Çin’de ya da Mezopotamya’da evcilleştirildiğine dair bilgiler mevcut. Bunun yanında Mısır’da kutsal sayılmış hatta bir Mısırlı’nın kedisi öldüğünde bütün aile kaşlarını kazıtıp yas tutarlarmış, bazı mısır mumyalarının yanında kedi mumyası bulunurmuş. Ortalama 2 ila 16 yıl arasında değişen kedi ömrü bizlere çok az gibi gelse de bu aralık kedilerde bir hayli yaş anlamına geliyor. Çünkü kedinin bir yılı insanın 4-5 yılı kabul ediliyor.

MISIR'DA YAPILAN ARKEOLOJİK KAZILARDA BULUNAN BİR KEDİ MUMYASI
mısır’da yapılan arkeolojik kazılarda bulunan bir kedi mumyası

Bıyıklarının geçtiği her yerden geçebiliyor ve Usain Bolt‘tan daha hızlı koşabiliyorlar. Kadın sesini erkek sesine göre daha çok seven kediler, miyavlamaları ile bir insana istediğini yaptırabilme özelliğine sahip. Sanıldığının aksine köpekler ile yaşayabilirler fakat bunu tercih etmezler

. Hastalıkları insanlara benzerdir. Örneğin koronavirüsü rahat atlatırlar. Hareketli  cisimlere duyarlılıkları vardır. Mısır’da ve Çin’de ise farelerden tahıl ambarlarını korumak için kullanılırmış. Tüm bunların yanında kedi beslemek stresi azaltıp mutluluk hormonu salgılatır öyle ki yapılan deneyler kedisi olan insanların daha mutlu uyandıklarını göstermektedir. Bizim oyun sandığımız şeylerin aslında onların mini avcılık denemeleri olduğunu da söyleyelim.Dişiler daha iyi avcıdır. Erkekler ise daha yaramaz. Daha önce Meksika’da bir kedi belediye başkanı adayı olmuştur ancak seçim sonuçları hakkında bilgimiz yoktur.
Ülkemizde ise trafo olaylarına karıştıkları gerekçesi serbest olmakla birlikte hala kendilerini aklayamamışlardır.

Eğer bu yazı ilginizi çektiyse Mısır Halkı’nın Minik Tanrıları: Bastet ve Sekhmet  yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki
güven

Neden kimse kimseye güvenmiyor?

Sonraki
piercing

KUTSAL METAL PARÇASI: PİERCİNG