Toksik İlişki: Günümüz İlişkilerinin Problemi

Son zamanlarda sık sık karşılaştığımız, bize ve çevremizdeki insanlara zarar veren ilişkiler toxic ilişki olarak adlandırılmakta. Bu tür ilişkilerden uzak durmak ve kendimize saygı duymak son derece önemlidir.

 Lügatımızda yeni yeni yer edinmeye başlayan toksik ilişki, bir diğer deyişle zehirli olarak ifade edebileceğimiz ve çoğumuzun yaşadığı hatta kurtulamadığı ilişkilerdir. Aslında her birimiz hikâyeye aşinayız. Her şey mükemmel giderken bir anda yıpranmışlık, tükenmişlik, duygusal rahatsızlık, psikolojik yorgunluk hissettiğimiz ve bir türlü çözülmeyen problemler arasında tıkandığımız ilişkiler, ilişkilerimiz.

 İlişkilerin amacı iyi hissettirmesi, yardımcı ve destek olmasıdır. Aksine yanındayken enerjinizi emen, kişiliğinizi eleştiren, üzen, kıran hatta fiziksel ve psikolojik şiddet uygulayan ilişkiler toxic ilişkilerdir. Benim çoğu ilişkim zehirli ilişkiymiş dediğinizi duyar gibiyim. Gelin toxic ilişkiyi biraz daha açalım ve çözümleri neler bakalım.

TOKSİK İLİŞKİ
TOKSİK İLİŞKİ

TOXİC İLİŞKİ NEDİR?

Sadece aşk hayatımız değil, aile ve arkadaşlık ilişkilerimizde de zehirli ilişkilerle karşılaşabiliriz. Toxic bir ilişkinin önemli özellikleri şunlardır; birlikte çok iyi zaman geçiriyorken şimdi birbirinizden kaçınmaya başlamışsanız, hoşlanmadığınız fikirleri veya hoşlanmadığınız şeyleri karşı tarafa söyleyememe ve kendi doğrularınızı değil onun doğrularını yapmaya, kişiliğinizi kaybetmeye, sürekli eleştirilmeye, olumsuzluk ve mutsuzluk haline, sahip olduğunuz şeyleri ve başarılarınızı kutlamak yerine sürekli kıskançlık haline, sorun ne olursa olsun karşınızdaki kişinin her şeye bir drama bulmasına, süregelen saygısızlığa, her şeye karışma ve kısıtlamaya, güvensizlik hallerine ilişkinizde yer varsa bulunduğunuz ilişkinin kesinlikle bir toxic ilişki olduğunu anlayabilirsiniz.

TOKSİK İLİŞKİ
TOKSİK İLİŞKİ

Peki, nasıl kurtulabiliriz? İlişkilerimizi sona erdirmek her zaman kolay değildir. Özellikle bağımlılık ve inkârdan oluştuğu için ilişkiyi bitirmek oldukça zordur. Nesnel bir şekilde ilişkinizin olumlu ve olumsuz yanlarını değerlendirin, gerçekten istediğiniz şeyin ne olduğunu düşünün, karşınızdaki insanın değişmeyeceğini fark edin. Benlik duygunuzu geliştirin (görünümünüze önem vermek, hobiler bulmak, arkadaşlarınızla daha sık vakit geçirmek, kendi isteklerinizi yerine getirmek gibi.). Eğer bir şeyleri değiştiremeyeceğiniz kanaatindeyseniz ayrılık için hazırlanın ve kararınızı kavga etmeden, sakince karşınızdakine bildirin.

ZEHİRLİ İLİŞKİLERDEN KURTULMAK

Toxic ilişkilerden kaçınmak çok önemlidir. Kendi çıkarlarınıza dikkat edin ve kendinize saygı duyun. Aktif olun, kendinizle yetinmeye alışın. İlişkilerinizin başlangıcında karşı tarafın davranışlarına dikkat edin. Son olarak: Size hak etmediğiniz şeyleri yaşatan, sürekli mutsuz eden kişilerin etkisinde kalmayın. Kendinizi önemsemeyi unutmayın çünkü siz buna değersiniz.

Ayrıca sitemizdeki,Yedi Kocalı Hürmüz: Tiyatro Sahnesinden Film Setlerine yazımıza da bakabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Bayan Brown’sız roman olur mu?

Sonraki

COVID 19 Aşıları Son Durum