kapak fotoğrafı

YAPAY ZEKA BİZİ YENEBİLİR Mİ?

“Teknoloji Çağı” nesli olarak, yapay zeka ile iç içeyiz ve bu durumun hayatımızı kolaylaştırmasından oldukça memnun görünüyoruz. İletişimimizi kolaylaştıran cep telefonları, matematiğimize yardım eden hesap makineleri, bizim için bir sürü iş yapan bilgisayarlar, araçlarımızdaki navigasyonlar, televizyonlar… İş birliği içerisinde güzel bir hayat geçirdiğimiz yapay zeka, bize pek çok alanda yardım ediyor. Uzaya roketler fırlatıyor, EEG cihazları kullanarak düşünce yolu ile eşyaları hareket ettiriyor, hastalıkları tanıyor ve aşılar için kodlar yazıyoruz.  

yapay zeka

SÜPER YAPAY ZEKA VE NEXT DİZİSİ ÜZERİNE BİR İNCELEME

Yapay zekanın yetenekleri gün geçtikçe artıyor. Ev süpürmek, söylediğin cümleyi internet üzerinde aratmak gibi işler onun için artık çocuk oyuncağı. Yeni yapay zekalar şiir yazabiliyor, geçmişte yaşamış kişileri taklit edebiliyor. GPT 3 ismi verilen bu yapay zekanın diğerlerinden farkı üstün dil yeteneğine ve oldukça geniş bir kelime haznesine sahip olması. 

Şimdilerde hayatımızın her alanında bizimle olan kurtarıcımıza, farklı bir bakış açısı ile yaklaşan bir dizi incelemesi yapalım. Attığı her yeni adımında daha çok büyüyen, daha çok gelişen ve daima ileri giden gözde bebeğimiz yapay zeka, daha da zekileşerek ‘süper yapay zeka’ haline gelirse neler olur? “NeXt” isimli dizi bize tam da bu soruyu soruyor. 

Yapay zeka temelli felaket senaryolarına bir yenisini ekleyen Amerikan bilim kurgu-gerilim dizisi neXt, John Requa ve Glenn Ficarra’ın yönetmenliğinde çekiliyor. Başrolünde John Slattery’i gördüğümüz dizinin önemli oyuncuları arasında Micheal Mosley ve Jason Butler yer alıyor. Paul Leblanc isimli bir teknoloji şirketi CEO’sunun, yanında olan birkaç kişi ile, insanlığa savaş açan süper yapay zeka ile mücadele etmesini konu alan dizi, oldukça ilginç ve sorgulatıcı sahnelere ev sahipliği yapıyor. Süper yapay zeka olması amacı ile Dünya’nın en başarılı yazılımcıları tarafından kodlanan ‘neXt’, amacına büyük başarı ile ulaşıyor. İnsanları istediği gibi kullanıyor, tüm yapay zekaları kontrol edebiliyor. NeXt insanlıktan kat kat zeki bir yapay zeka ve onu durdurmak neredeyse imkansız. 

Yapay zekanın hayatımızdaki yerine daha geniş bir pencereden bakabileceğiniz, süper yapay zeka kavramı ile tanışabileceğiniz ve karantinanızı ilgi çekici hale getirip tek solukta tüm sezonunu bitirebileceğiniz ‘neXt’ dizisi, bize bir soruyu tekrar hatırlatıyor. “Süper yapay zeka ile karşılaşmaya hazır mıyız?”  

Biz hazır mıyız bilinmez, bilimin her zaman daha da ilerleyeceği oldukça açık. Yapay zeka bu hızda ilerlemeye devam ederse, bir gün bizlerden daha zeki hale gelecek. O günlerin gelmesini büyük bir merakla beklemek, bilimin sınırlarını her defasında daha çok zorlamak, kendi sonu olması ihtimalini göze alarak gelişiminin sınırlarını test etmek biz insanların ortak özellikleri arasında.  

Bizden daha güçlü olabilecek bir süper yapay zekayı geliştirmek ne kadar mantıklıdır diye sorabilirsiniz. Peki, hep gelişerek ileri giden bir bilimi durdurmak, gücümüzü görmeye engel değil midir? Sizce, yapay zeka bizi geçebilir mi? En önemli soru ise şu, “Süper yapay zeka ile karşılaşmaya hazır mıyız?” 

Bu yazı ilginizi çektiyse (Türklere Yapılan Zulüm) Kanlı Noel   yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Anadolu'daki Sanat'ın Tarihine Ufak Bir Yolculuk

Sonraki

BİLGİ TOPLUMU İÇERİSİNDE SEN NESİN?