Klavyeler Neden Alfabetik Değil?

 Klavyelerdeki tuşların neden alfabetik olmadığını hiç düşündünüz mü? Size klavye diziliminin işlerimizi zorlaştırmak için olduğunu söylesem şaşırırdınız değil mi? Gelin klavyelerin neden alfabetik olmadığına bir bakalım.

Klavye ve Daktilo İlişkisi

  Yıllarca daktilo kullanan insanların alışkanlıklarını değiştirmemek için Q klavye olarak bildiğimiz tuş dizilimi daktilonun icat edildiği ilk günden beri değişmemiştir. Daktilo klavyesinin icat edilmesi ile ilgili ise çeşitli rivayetler mevcuttur. Rivayetlerin en kabul göreni şu şekildedir; yazı makinesinin mucidi Christopher Latham Sholes, 1867’de cihazın ilk çalışan örneklerini ortaya koyduğunda daktiloda mekanik bir sorunla karşılaşmıştır. Daktilonun harflerini, kâğıda basmak için kullanılan harf kalıpları ve muhafaza etmesi için kapalı kutular mevcuttur. Yapılan denemelerde alfabetik sırayla dizilen tuşlara basıldığında iki kol birden havaya kalkarak kâğıdın sıkışmasına neden olmuştur.

klavye

  Sholes, problemin çözümünü yazım hızını yavaşlatmak için harfleri olabildiğince karıştırarak, en çok kullanılan harfleri elin zor ulaşacağı yerlere yerleştirmiştir. Böylece bugünkü Q klavye adını verdiğimiz harf dizlimi meydana gelmiştir. Eğer rivayet doğruysa Q klavye diziliminin amacı tamamen yavaş kullanımı sağlamaktır.

  Diğer klavye dizilimleri neden alfabetik değil sorusuna gelecek olursak; Q klavye dışında F ve A klavye dizilimleri mevcuttur. Alfabeye göre dizilimlerinin olmamasındaki amaç ise ülkelerin dillerine göre yaygın olan harflerin elin daha kolay ulaştığı konumlara yerleştirerek yazım hızını kolaylaştırmaktır.

  Belki hiç aklımıza gelmeyen belki de merak ettiğimiz klavyelerin dizilimleri bu şekilde. Peki, sizin bildiğiniz Q klavye rivayeti var mı?

bu yazı ilginizi çektiyse Cam Tavan yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Türk Dizi Piyasası

Sonraki

Çevre Kirliliğinde İnsan Etkisi