Takımına Canını Veren Başkan: Bekir Çınar

Bekir Çınar 2009-2010 Sezonu öncesinde Adanademirspor Futbol Takımı’nın başkanlık görevine getirildi.

”Bir şeyi sevmek kolaydır. Peki ya sevdiğiniz şey uğruna ölmek?”

Bir iş adamı olan Bekir Çınar, bir sene içerisinde Adanademirspor için sayısız plan ve proje hazırlamıştı. Bunları gerçekleştirebilmek için gece gündüz çalışmıştır. Futbol sevgisinin de üzerinde çok büyük bir Adanademirspor sevgisi ile yaşayan Çınar, ilkleri başarmak ve başarıyı devamlılık haline getirmek istiyordu. Henüz sezon başlamadan İtalya’nın köklü takımlarından biri olan Livorno Calcio’yu hazırlık maçı için Adana’ya getirmişti. Tüm taraftarların ilgisini çekmiştir. O dönemlerde insanlar, bu gibi durumlara alışık değildi ve Adanademirspor taraftarları Bekir Çınar’ın işinde ne kadar ciddi olduğunu anlamışlardı.

Bekir Çınar Nasıl Biriydi?

İş adamı olan ve medikal şirketi bulunan Bekir Çınar tüm varlığını takımına yatırmış, paranın yetmediği yerde ise yüreğini ortaya koymuştu. Çok büyük bir heves ve heyecanla takımın başına gelen Çınar’ın vizyoner bakış açısı, şehrine ve takımına olan aidiyet duygusuna sahipti. 29 yıl aradan sonra yabancı bir takımın Adana’ya getirmesi, başkanlık sürecinde maddi manevi tüm varlığını Adana’ya yatırması yine de Adanademirspor’u ayakta tutmaya yetmeyecekti. Çınar’ın kendi işleri de kötüye gidiyordu, takımının da çok fazla borcu vardı. Takımı ayakta tutabilmek için Adanalı iş adamları ve varlıklı insanlardan yardım bekliyordu. Bu doğrultuda bir yardım kampanyası düzenlendi. Televizyonlardan ve radyolardan canlı olarak yayınlandı. Küçük Samet kumbarasını takımına bağışlarken büyük iş adamları o gün Adanademirspor’a elini uzatmadı.

Bir çıkış yolu arıyordu efsane başkan Bekir Çınar. Bir kapı arıyordu ancak tüm kapılar yüzüne kapanıyordu. Kulübün borçlarını kapatmak için tüm varlığını yatırdı. Ama tek başına başaramayan Çınar, Adana’nın sahipsiz olduğunu anladı. Tefecilere başvurmak zorunda kaldı. Dört bir yanı borç olan başkan ne yazık ki bu borçlarının hepsini ödeyemedi. Dünya üzerinde hiç kimsenin yapamayacağı bir şeyi yapan; evli üç çocuk babası olan Çınar, Adanademirspor’a ait olan eski ve yeni bütün borçları üstüne aldı. Takımı liglerden ihraç edilmesin istiyordu. 16 Ağustos 2010 tarihinde oturduğu apartmanın yangın merdivenindeydi. Takımının renkleri olan mavi-lacivert iple kendini asarak yaşamına son verdi. Borçları üstlenerek takımının küme düşmesini belki de kapatılmasını engelledi. Kayıtlara geçen son konuşmasında ise sitem, veda ve teşekkür haliyle…

Bekir Çınar’ın Veda Konuşması

Bekir Çınar şöyle konuştu: ”Sevgili Adanademirsporlular. Biz, yapılmayanları yapmak için uğraştık, bir ilki başarmak için uğraştık ama şunu gördük ki, Adana gerçekten sahipsiz. İçeride binlerce on lira, yirmi lira yardım yapan vatandaş var. Ama maalesef bu akşam Adana’dan ekmek yiyen iş adamları ve sivil toplum kuruluşlarının cebi Adana’ya kapalıydı. Destek olan herkese teşekkür ediyorum. Ancak şu var ki sadece yerinizde oturmak ile olmuyor. Biz sahip çıktık, siz çıkmadınız. Bunlar belki de benim boyumu aşan laflar ancak kumbarasını bağışlayan Samet kadar olamadınız. Samet’in yüreği ve kumbarası kadar olamadınız. Bize bir ışık tutulmasını istedik ama bizi karanlığa gömdünüz. Hepinize teşekkür ediyorum. Belki de son kez…

Hala Adanademirspor taraftarlarının içindeki bir yaradır Bekir Çınar. Efsane başkanın intiharından sonra kendi statlarında açtıkları bir pankartta durumu şöyle özetlemişti Adana taraftarları: ”İhanetin Başkenti Adana”

Adanademirspor’un 2020-2021 sezonu TFF 1.Lig şampiyonluğunu kutluyoruz.

Demirspor efsaneleri; Bekir Çınar | Adana Demirspor Haber ADS
Adanademirspor Şampiyon!
Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Forever: Olağanüstü Bir Dizi Önerisi

Sonraki

Kadıköy Boğa Heykeli'nin Yıllara Meydan Okuyan Şaşırtıcı Hikayesi