J. J. Abrams Hakkında Mini Biyografi

Jeffrey Jacob Abrams, bildiğimiz ismiyle J.J. Abrams. Film ve televizyon yapımcısı, yönetmen, oyuncu ve besteci olan Abrams; New York’ta doğup Los Angeles’ta büyüdü. Diş hekimliği okumasına rağmen okulu bittikten sonra film okuluna gitti. 16 yaşındayken Nightbeast (1982) filminin müziklerini yaparak film dünyasına girdi. Daha sonrasında Mel Gibson’ın Forever Young filminin prodüktörlüğü ile devam etti. İşleri büyüttüğünde Bad Robots Prodüksiyon Şirketi’ni kurdu. Dünyada ses getiren, herkesin izlediği ve sonu ile alakalı yıllardır dönen geyiklerin haddi hesabı olmayan Lost dizisini çekti.  Sonrasında ünlü yapım şirketleri Paramount ve Warner Bros ile 55 milyon dolarlık bir sözleşme imzaladı.

Bad Robot, Jeffrey Jacop Abrams

Farkı Tarzı

Jeffrey Jacop kendine has yönlere sahip bir yönetmen, yapımcı. Onun yapımlarını izlediğinizde aslında onu izlediğinizi bilirsiniz. Örneğin, hipergerçekliği yakınlık ile dengelemesi, çok sayıda mercek parlaması, gizlilik ve gizem teması, kapsamlı karakter gelişimi ve gelecekte bilimkurgu ile ilgili hikayeler olması durumları kafanızda Jeffrey Jacob‘ın yapımı mı bu ya?” sorusunun belirmesine sebep olabilir ve evet, muhtemelen yapımcı Jeffrey Jacob‘ın ta kendisi!

Abrams ve Yapımları

Kendisi birçok başarılı yapımın altına imzasını attı. Jeffrey Jacob‘ın özellikle bilim kurgu alanında yıldızının parladığını görüyoruz. Bilim kurgu dünyasının baba yapımları diyebileceğimiz Fringe, Person of Interest, Westworld, 11.22.63 gibi oldukça başarılı diziler ortaya koydu. Kültleşeceğine şüphemiz olmayan bu yapımlar çağımızın yapısına uygunluğu ve ilgi çekiciliği ile Jeffrey Jacob’ın yükselişinde oldukça etkili olduğu yadsınamaz bir gerçektir. Yıllardır final mizahı yapılan, dram-gizem türünün Friends’i diyebileceğimiz eskimeyen televizyon dizisi Lost’un da Abrams’ın yükselişine etkisi oldukça büyük. Yazarlık ve yönetmenlik dışında Alias’ın tema şarkısını, Lost’un açılış temasını, Felicity ve Fringe dizilerinin tema şarkılarını yazdı.

Jeffrey Jacob ; Görevimiz Tehlike III, Cloverfield, Star Trek, Super 8 (Spielberg ile birlikte), Star Wars: Güç Uyanıyor gibi şimdiden kültleşmiş filmlerde de yer edinmiştir. Colin Trevorrow’un Skywalker’ın Yükselişi filminden ayrılışı üzerine Jeffrey Jacob üçlemeyi tamamlaması adına tekrar göreve getirildi. Fark edeceğiniz üzere yine bilim kurgu türünden vazgeçememiş saygıdeğer Abrams.

Henüz 54 yaşında olan prodüktörümüz, şimdiden birçok başarılı yapımın altında imzasını bulunduruyor. Umarız başarılı yapımlarına yenilerini eklemeye devam eder ve bizler de keyifle izleme fırsatı buluruz.

İçerik sizin de ilginizi çektiyse 11.22.63 yazımızı da okumak isteyebilirsiniz. Sizler de en sevdiğiniz Abrams filmleri veya dizilerini yorumlara ekleyerek Abrams övmeye devam edebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Transhümanizm: İnsanlık 2.0

Sonraki

SAMARRA (SÂMERRÂ): TÜRKLER İÇİN YAPILAN ŞEHİR