Aşk Tanrısı Eros

Sizce aşkın tanrısı var mıdır, yoksa aşk kendisi mi tanrıdır? Bu yazıda biraz aşktan,  Yunan mitolojisinde aşk tanrısı olarak bilinen Eros‘tan ve onun aşkından bahsedelim. Eros, Ares ve Afrodit’ten gelen, ölümlüler tarafından “Kanatlı Eros” ölümsüzler tarafından “Kanatlandırılan Eros” olarak tanınan aşk tanrısıdır.

eros

Olympos ile yeryüzü arasında gidip gelir. Tanrılar içerisindeki tek çocuk tanrıdır, hep çocuk kalır. Altın kanatları vardır Eros’un, ucunda zehir olan okları vardır. Okunun değdiği kimse, aşka tutuluverir. En imkansız aşkları bile attığı bir okla başlatabilirken, o ok kendinde işe yaramaz. Oldukça kindar olan Eros, Apollon’un onu alaya almasıyla kinle dolar, kavuşamayacağı bir aşka yelken açtırır.

Öyle ki, Apollon’un gönlünde Defne’den sonra kimse yer edemez. Bir gün Afrodit, aşk tanrısı Eros’u, Psyche adındaki dillere destan güzelliğe sahip olan ölümlüyü, dünyanın en çirkin erkeğine aşık etmesi için görevlendirir.

Eros’un Aşkı Nasıl Anlamlandırırdı?

Psyche, o kadar güzeldir ki kimse ona yanaşamaz, korkar. Kızın sevgilisi dahi olmaz bu yüzden. Afrodit, Psyche’nin her bir zerresini kıskanır, oğluna bu görevi bu yüzden verir. Eros, zehirli okunu atmaya gittiğinde sevgilisi olmadığı için üzülüp duran Psyche’ye görür ve aşık olur ve kızı bir kuleye kapatır.

Günün en karanlık vakitlerinde kendini Psyche’nin yanında bulur Eros. Psyche’yi her defasında arkasına dönmemesi ve yüzüne bakmaması için uyarır. Eros’un amacı ruhun aşka kendisini sorgusuz sualsiz teslim edip, aşkı sevmesidir. Eros’un Psyche’yi uyardığı ikinci konu ise Psyche’nin kız kardeşleridir.

Onlarla görüşmemesi, görüşse bile söyledikleri hiçbir şeyi yapmaması gerektiğini söyler. Eros’a güvenen Psyche her şeyi kabul eder ve onun ne ya da kim olduğunu sorgulamadan Eros ile yaşamaya başlar.

Aşkı yaşamak için gözlere ihtiyacımızın olmadığı, onu yalnızca ruhumuzla hissedebileceğimizin kanıtıdır Eros’la Psyche’nin aşkı. Bu yüzden aşkın gözleri kördür ve asıl görülmesi gerekeni gözler görmez. Günlerden bir gün Psyche’nin kız kardeşleri onu ziyarete gelirler.

Psyche’ye Eros için “Ya o bir canavarsa?”  “Ya bir gece ansızın seni yerse?” gibi şeyler söylerler ve kızı dolduruşa getirirler. Yanından ayrılmadan önce de Psyche’ye Eros’un yüzünü görmesi gerektiğini söylerler. Bu kız kardeşler topluma ve toplumun dayatmalarına ne kadar da benziyor, değil mi?

Dolduruşa gelen Psyche, o gece dayanamaz ve mumla Eros’un suratına bakar. Fakat karşılaştığı şey bir canavar değil, muazzam bir güzelliktir. Psyche’nin elindeki mumdan Eros’un koluna bir damla damlar ve Eros kaçarak ordan uzaklaşır.

Eros’un canını yakan ya da onu yaralayan şey mum değil aşkının ona güvensizliğidir. Görmek için göze ihtiyacı olmayan ruhun gözleri açılmıştır. Psyche, belirsizlikten korktuğu için aşkını kaybetmekle cezalandırılmıştır. Kız, kaybolan aşkını bulmak için her yeri gezer ve en sonunda Eros’un annesi Afrodit’e gider.

Afrodit, oğlunun yanında olduğunu ama onu tekrar gorebilmesi için birkaç sınavdan geçmesi gerektiğini söyler. Böylece ruh, aşkının ona tekrar güvenmesi için belli sınavlara tabi tutulur. Psyche’nin birinci görevi tahılların içinden buğday taneleri ayıklamaktır. Bu görevde kıza karıncalar yardım eder.

İkinci görev altın postlu ve tehlikeli koyunların yünlerini kırpmaktır ve bu görevi de başarıyla yerine getirir. Üçüncü ve son görevi ise en zor olan görevdir. Ölüm diyarına inmek ve Persephone’den içinde güzellik olan bir kutu almaktır.

Fakat Psyche’nin bu kutuyu açmaması gerekmektedir. Aşkına tekrar kavuşmak için çabalayan ruh, bu görevi de başarıyla yerine getirmek üzereyken birden merakına yenik düşer ve kutuyu açar. Hem Afrodit’in görevleri, hem de aşksız kalan bir ruhla yaşayan Pysche’nin iyice zayıflamış olan ruhunu ölümün kardeşi olan uyku bulur ve Psyche orada derin bir uykuya yatar.

Yarası iyileşen Eros bu duruma dayanamaz ve Psyche’yi alıp Zeus’a götürür. Aşkına kavuşan ruh yavaş yavaş kendine gelir. Eros, Psyche’ye ölümsüzlük meyvesini verir ve böylece “Aşk, ruhu ölümsüz yapmış olur.”

Bu yazı ilginizi çektiyse BİR GARİP HASTALIK: İNSOMNİA yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Total
3
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Plug-in Hibrit Araç teknolojisi

Sonraki

ABD Donanması, Yeni Bir Güneş Uçağı Üzerinde Çalışıyor