ABD Donanması, Yeni Bir Güneş Uçağı Üzerinde Çalışıyor

New Scientist’in raporuna göre, ABD Donanması, her iki kanadındaki büyük güneş paneli şeritleri sayesinde 90 gün boyunca havada kalabilen “Skydweller” insansız uçağı üzerinde çalışıyor.

güneş

Güneş Uçağı Nedir?

90 günlük sürede havada kalmak için, uçağın 236 metrelik kanat açıklığı, 2 kilowatt’a kadar güç üretimine izin veren 2.900 feet Kare (269.4188 metre) fotovoltaik hücreyi barındırıyor. Skydweller Aero ayrıca, uçağın uzun süreli kötü hava koşullarından maruz kalması durumunda uçağı hidrojen yakıt hücreleri ile donatmayı planlıyor. Daha uzun menzil ve daha fazla yük kapasitesi hedefiyle mürettebatın bulunmadığı uçak, Aviation Today’e göre, yaklaşık 800 lb (360 kg) radar ve kamera ekipmanı tutabiliyor.

Skydweller Aero, önümüzdeki aylarda otonom kalkış, iniş ve tamamen otonom uçuş testleri de dahil olmak üzere otonom uçuşu test etmeyi hedefliyor. Bu testler tamamlandıktan sonra, bir seferde 90 gün veya daha fazla çalışma hedefi ile uzun dayanıklılık testine geçilecek. Askeri ve uzay teknolojilerinde , yenilenebilir enerji ile çalışan uçuş için büyük bir sıçrama oluşturan yeni teknoloji, sivil uçaklar için de bir öncü olabilir.

Bu yazı ilginizi çektiyse Plug-in Hibrit Araç teknolojisi yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Aşk Tanrısı Eros

Sonraki

Çin 600 km/h Hızdaki Süper Hızlı Maglev Trenini Tanıttı