Dünyanın En Gizemli Kitabı

Dünya’nın en gizemli kitabı; Yale Üniversitesi’nin Beinecke Nadir Kitaplar ve El Yazmaları Kütüphanesi’nde, 240 sayfalık bir kitabın dünyadaki tek kopyası vardır. Son zamanlarda karbon testiyle tarihinin 1420’ler olduğu tespit edilen kitabın parşömen sayfaları üzerinde el yazıları ve rüyalardan alınmışçasına ilgi çekici el yapımı resimler mevcut.

Gerçek ve hayal ürünü bitkiler, uçan kaleler, yıkanan kadınlar, astroloji şemaları, burç halkaları, yüzlere sahip güneşler ile aylar ve daha nice ilgi çekici resim metni görselleştiriyor. 24X16 santimetre boyutunda olan bu kitap, Voynich El Yazması olarak biliniyor ve tarihin en gizemli ve çözülememiş kitabı olarak kabul ediliyor. Sebebi ise kimsenin bu kitapta ne yazdığını anlayamaması.

Dünya’nın En Gizemli Kitabının İsmi;

Kitabın ismi, kitabı 1912’de İtalya’da bir Jesuit üniversitesinde keşfeden Polonyalı Wilfred Voynich’ten gelir. Bir yandan kafası karışıp bir yandan da kitap hakkından hemen hiçbir şey bilinmemesi gerçeğinden büyülenen Voynich, kitabı araştırmak için durumu iyi olmayan bir rahipten satın alır. Kitabı Amerika’ya götürür ve uzmanlar onu bir asrı aşkın bir süredir çözmeye çalışırlar. Kimin yazdığı, yazıların ve resimlerin ne anlama geldiği, ne zaman yazıldığı gibi birçok cevapsız soru vardır.

gizem

Kriptologlar yazıların gerçek bir dilin tüm özelliklerine sahip olduğunu söylüyor ama bu kimsenin daha önce karşılaşmadığı bir dil. Kitaptakinin gerçek bir dil olduğunun düşünülmesinin sebebi, yazılanların gerçek bir dildeki harfler ve harf grupları gibi belli sıklıkla ortaya çıkması. Ayrıca kitaptaki dilde, rastgele harf üreticisinde bulunamayan şablonlar görülüyor.

Harfler biçim ve uzunluk çeşitliliğine sahiptir. Bazıları diğer alfabelerden alınmış olsa da birçoğu kendine has. Sayfaların kenarlarında el yapımı süslemeler mevcut. En az iki kişinin yazı kısmında çalıştığı ve ayrı bir kişinin de çizimleri yaptığı düşünülüyor.

El yazmasıyla ilgili çeşitli teoriler var. İlki kitapta bahsedilenlerin istenmeyen kişiler tarafından anlaşılmaması için şifreli yazıldığı yönünde. İkincisi, yazmanın sahte olduğu ve para kazanmak için anlamsızca yazılmış bir hile olduğu yönünde. Bazıları yazarın Orta Çağ’da yaşamış bir düzenbaz olduğunu düşünürken, bazıları da sahtekar yazarın Voynich olduğuna inanıyor.

Üçüncü bir teori ise, el yazmasının gerçek bir dille yazıldığı fakat bu dili üreten medeniyetin çok uzun zaman önce yok olduğu yönünde. Orta Çağ bilginleri vakti zamanında sadece sözlü olan bu dili yazıya dökmeye çalışır fakat günümüzde onu okuyup anlayabilecek kimse bulunmadığı için kitap bir gizeme dönüşür.

Sonuç olarak kimse kesin bir sonuca ulaşamasa da birçok kişi hala el yazmasının ne olduğuna yönelik tahminlerde bulunmaya devam ediyor. Kimilerine göre bu bir kültürün ansiklopedik bilgilerini içeren yeni bir dil yaratma çabası iken, bazıları da kitabın zamanın dilbilim için çalışmalara yapmış olan bilgini Roger Bacon veya John Dee tarafından yazıldığına inanıyor.

Kitabın İtalyan cadılar meclisi ve uzaylılar tarafından yazıldığına inananlar bile var. Son olarak çağdaş tarihçiler, el yazmasının kökeninin izini 1612 yılına, Roma ve Prag’a kadar sürebildiler, yani Kutsal Roma İmparatoru II. Rudolf’tan, doktoru Jacobus Sinapius’a aktarıldığı düşünülen zamana. Kitapla ilgili gelişmeler günümüzde de devam ediyor ama süreç maalesef yavaş. Eğer kitabın dili çözülürse, ne bulunurdu? Eski bir bitki bilimcinin günlüğü mü? Unutulmuş bir medeniyetin bilgileri mi? Yoksa sadece saçmalık mı? Siz ne düşünüyorsunuz?

 Bu yazı ilginizi çektiyse Düğün Adetlerinin Tuhaf Kökenleri yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Aziz Sen Nesin?

Sonraki

Bir gün neden 24 saat