Ninja Kaplumbağalar Aslında Kimdir?

Her yaşın beğenisini kazanan Ninja Kaplumbağalar ilk olarak 1984 yılında Kevin Eastman ve Peter Laird tarafından siyah-beyaz bir çizgi roman olarak okuyucuya sunuldu. Bir süre sonra ilgi gören bu çizgi roman yer altından çıkarak dünya çapında bir hit haline geldi. Daha sonraları Teenage Mutant Ninja Turtles (1990), Teenage Mutant Ninja Turtles II: The Secret of the Ooze (1991) ve Teenage Mutant Ninja Turtles III (1993) olarak 3 film çevrilmiştir. Ardından konu 3 boyutlu animasyon teknikleriyle yeniden işlenmiş ve çekilmiştir. Bu kaplumbağaların üstadı olan Splinter Usta, öğrencilerine iyilik ve intikam için zorluklar içerisinde savaşmayı öğretmiştir. Pizzaya oldukça düşkün, mutasyona uğramış bu 4 kaplumbağa ustalarından öğrendikleri Ninjitsu isimli dövüş sanatı ile uzaydaki düşmanlarından sokaktaki serserilere kadar iyilik uğruna savaş vermişlerdir.

Ninja Kaplumbağalar İsimlerini Nerden Alıyorlar?

Peki bu kaplumağalar kimleri temsil ediyor? Filmde Rönesans Dönemi ve öncesindeki akıldan yoksun, karanlık dönem ile mücadele eden 4 öncü kaplumbağa işlenmiştir. Kaplumbağaların kötüler karşısında zorlukla verdiği savaş, aslında bu 4 büyük öncünün Rönesans ve öncesinde verdiği savaştır.

Bushido Ustası Lider, Leonardo

Mavi bantlı kaplumbağa Leonardo; Rönesans Dönemi’nin önemli bir filozofu, mimarı, mucidi, matematikçisi, müziyeni, yazarı ve Mona Lisa, Son Akşam Yemeği gibi önemli eserlerin sahibi olan büyük ressam Leonardo da Vinci’yi temsil eder. Da Vinci, Rönesans sanatını doruğuna ulaştırmış, yalnız sanat yapısına değil, çeşitli alanlardaki araştırmaları ve buluşlarıyla da tanınan, dünyanın gelmiş geçmiş en büyük sanatçılarından ve dehalarından biri kabul edilir.

Kahkahalarımızın Sebebi, Michelangelo

Turuncu bantlı kaplumbağa Michelangelo, Rönesans sanatına benzersiz bir etkide bulunan heykeltıraş, mimar ve şair olan Michelangelo di Lodovico’yu temsil eder. Michelangelo di Lodovico, heykeldeki rüştünü kanıtladığı ilk ve en ünlü eseri olan Çocuk Kral Davud’un heykelini yaptığında henüz 26 yaşındadır. Beş buçuk metrelik bir mermer kütleden çıkaracağı eser için genç dâhi, mermer bloğun yanına bir baraka inşa ederek, yardımcısız bir şekilde, çoğu zaman geceli gündüzlü çalışarak Rönesans sanatının harikalarından biri olarak kabul edilen David’i yaratır.

Hırçın Kaplumbağa Raphael

Kırmızı bantlı kaplumbağa Raphael, bu seride dönemin muazzam derecede üretkeni Raffaello Sanzio’yu temsil eder. İtalyan ressam ve mimar Sanzio; çalışmaları, eserlerinin zenginliği ve insan ihtişamın neoplatonic (Platonun insan hakkındaki fikirleri) fikirlerinin ifadesindeki görsel başarıları sebebiyle takdir görmektedir. 37 senelik hayatının en büyük eseri fresk edilmiş Rafael Odası, Vatikan Palace’da bulunmaktadır. En iyi bilinen eseri olan Vatikan Stanza della Sefnatura’da bulunan Atina Okulu’dur.

Şiddetten Uzak, Bilime Yakın Donatello

Mor bantlı kaplumbağa Donatello ise Natüralizmin doğuşuna çok büyük bir katkıda bulunan Floransalı Rönesans öncüsü heykeltıraş Donato di Niccolo’yu temsil eder. Rönesans Dönemi’nin en önemli sanatçıları arasında yer alır ve eserleriyle, özellikle Davud Heykeli ile büyük yankı uyandırmıştır. Floransalı Donatello heykeltıraş olarak tanınsa da bunun yanında ressamlık, mimarlık ve kuyumculuk da yapmıştır. İtalyan heykelcilerinin çoğu gibi o da ilk olarak kuyumculuk alanına yönelmiştir. İtalyan rönesansının önde gelen isimlerinden mimar ve mühendis olan Filippo Brunelleschi ile çalışmaya başlamıştır. Donatello ile birlikte kazı çalışmaları yapmış ve dönemin bina ölçümlerini yaparak şehre hala süren muhteşem havayı katmıştır.

Otuz yılı aşkın süredir televizyon ekranlarında olan ve üçten fazla kuşağı büyüten Ninja Kaplumbağalar, çizildiği ilk günden itibaren içinde bulunduğu her dönemin şartlarına uyum sağlamış, her jenerasyona kendine has bir anlayış kazandırmayı da başarmıştır. Temsil ettiği ögelerle de bizi etkisi altına alan Ninja Kaplumbağalar’ın bu yönünü biliyor muydunuz?

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

İlk Uçuş Serüveni: Gökyüzüne Yolculuk

Sonraki

Amazon Prime Video'da İzlenebilecek 3 Dizi