Bir Yıldız Yakalamak: Yıldız Tilbe ‘yi Kim Keşfetti?

Yıl 1991, İzmir’e gelen Sezen Aksu bir gece eğlenmek için bir bara gider. Barda sahne alan bir kadın sanatçının sesi, Sezen Aksu’yu çok etkiler. Sezen Aksu, sahnenin bitmesi üzerine hemen kulise giderek sanatçıya numarasını verir ve muhakkak İstanbul’a gelmesini söyler. İşte bu sanatçı Yıldız Tilbe ‘dir.

Keşfedilen Yeni Bir Yıldız

genç yıldız tilbe

Yıldız, Sezen’in kendisini dinlediğini, bu da yetmezmiş gibi bir de onu çok beğenip İstanbul’a çağırdığını duyunca adeta şaşkınlıktan dili tutulur. Çünkü Sezen Aksu’yu hepimiz gibi o da çok sevmektedir, hatta kızının ismini bile daha Sezen ile tanışmadan çok önce Sezen Burçin koymuştur. Program bitiminde evine dönen genç Yıldız mutluluktan havalara uçar. Ertesi gün verilen numarayı arayan Yıldız’a telefonun ucundaki sesten İstanbul’a gelmesi gerektiği söylenir. Bu teklifin ardından Yıldız Tilbe, her şeyi bırakarak yanına kızını da alır ve Sezen Aksu’nun evinin yolunu tutar. İstanbul’a geldiğinde onu Sezen Aksu’nun kendisi karşılar ve diğer dostlarına dediği gibi evinde istediği kadar kalabileceğini söyler. Yıldız Tilbe hem Sezen’in evinde kalır hem de onun vokalistliğini yapar.

İki Kadın Bir Adam

Tatlı geçer günler, sular kadar serin, gökyüzü kadar engin… Sezen Aksu, 1992’nin yılbaşı gecesi bu genç yeteneği birkaç yetenekle birlikte dinleyicisine tanıtır. Sezen’in deyimi ile bu halkına armağanıdır. Bu sıralarda genç müzisyen Uzay Heparı ile sevgili olan minik serçe, Uzay ile bir ayrılık yaşar. Bu ayrılık günlerinde Uzay ona barışmak için çok baskı yapar. Az evvel bahsettiğimiz gibi Yıldız Tilbe, Sezen’in evinde olduğu için bütün bu olanlara şahit olmuştur. Bir gece sarhoş oldukları sırada Uzay Heparı ile Yıldız Tilbe birlikte olur. Yıldız, ertesi gün vicdan azabı çektiği için Sezen Aksu’ya her şeyi anlatır. Tabii Sezen Aksu kibar bir şekilde Yıldız’a kapıyı gösterir. Yıldız Tilbe her şeyini alarak oradan ve İstanbul’dan ayrılır. Bir süre ortalıkta görülmez. Uzay Heparı ile zaten ayrı olan Sezen Aksu bu ihanet sonrası onu da hayatından siler.

Uzay Heparı’nın Yaşama Vedası

Uzay, bu olaydan kısa bir süre sonra genç modacı Zeynep Tunuslu ile evlenmiş ve bu evlilik iki gence de yaramıştır. İkisi de mutludur, hatta öyle ki Uzay baba olacağını öğrenir bir mayıs gecesi. Maalesef bu güzel haberin tadını çıkarmak uzun sürmez. Uzay, baba olacağını öğrendiği günün ertesi gecesi Demet Akbağ’ın Etiler’deki aracına arkadan motorsikletle çarpar. Maalesef Uzay ağır yaralanır ve hastaneye kaldırılır fakat 11 günün sonunda yaşama veda eder.

Sezen, Uzay’ın ardından ağıt olarak Levent Yüksel’in söylediği yas şarkısını yapar. “Uzay, adı üstünde uzaydan geldi ve yine uzaya gitti.” der yıllar sonra Sezen Aksu onun için hazırlanan bir belgeselde. Eşi Zeynep perişan olsa da artık çocuğu için yaşayacaktır.

Kanat Heparı Babasıyla Olan Benzerliği

uzay heparı ve kanat heparı benzerliği

O dönem bazı zehirli kalemlerden Zeynep’e iftiralar atılır. Çocuğun olmadığı bile söylenir fakat yıllar sonra büyüyen Kanat Heparı babasının kopyası niteliğindedir. Bu benzerlik zamanında Zeynep’e dil uzatanlara tokat gibi çarpar.

Yıldız Tilbe Müzik Dünyasında Parlıyor!

Yıldız Tİlbe-delikanlım albüm kapağı

Öte yandan Yıldız Tilbe 1994 yılında Delikanlım albümü ile müthiş bir giriş yapar müzik dünyasına. Piyasanın en güçlü ismi Sezen ile küstür fakat kendi yolunda kimseye kötülük yapmadan hayatına devam eder Yıldız.

Uzay’dan Sonra Hayat…

Sezen de Uzay’dan sonra Ahmet Utlu ile evlenir ancak bu evlilik 4 yıl sürer ve sonra çift ayrılır. Sezen, Uzay’ı eminiz ki yıllar içinde affetmiştir. Tıpkı 2 yıl önce barıştığı Yıldız Tilbe gibi.

Yıldız Tilbe, 2011 yılında Esin Övet’in programında ısrarlar sonucu Uzay ile bir gece birlikte olduğunu anlatmıştır. Fakat Sezen yıllardır bu konuyla alakalı tek kelime dahi etmemiştir.

Zeynep Tunuslu, Uzay’dan sonra hiç evlenmedi. Kanat ise büyüdü ve şimdilerde oyuncu olarak karşımıza çıkıyor.

Hep sordular Yıldız Tilbe’ye “Uzay’a şarkı yazdınız mı?” diye. “Ona yazılan tek cümlem bile yok.” dedi Yıldız Tilbe. Bazen şarkılarda atıştıkları bile söylendi Sezen ile Yıldız’ın ancak hiçbir zaman netlik kazanamadı bu iddia. Sezen, Uzay ile küs mü ayrıldı bu da bilinemedi. Yıldız Tilbe; yine Esin Övet’in programında küs olmadıklarını, eğer Uzay yaşasaydı onla şarkı bile yapacaklarını söyledi.

Sezen Aksu son sahnelerinden birinde onu dinlemeye gelen Kanat Heparı’yı gördü ve repertuvarında olan Masum Değiliz şarkısını ağlaya ağlaya söyledi.

sezen aksu ve yıldız tilbe

Tüm belirsizliklere rağmen bir şey kesin ki “İki kadın bir adam.” diyen Yıldız da “Adı bende saklı.” diyen Sezen de muhteşem sanatçılardır.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Kurgusal Bir Ütopya: SCP VAKFI

Sonraki

Beyin Acıları Hissetmiyorsa Baş Ağrısı Nasıl Hissedilir?