Apple Logosu: Isırılmış Elmanın Sırrı

1976’da Steve Jobs, Steve Wozniak ve Ronald Wayne kişisel bilgisayar kitlerini satışa sunmak amacıyla Apple Computer Inc.‘i kurdu. Ronald Wayne bu heyecan dolu yolculuğu daha en başında bırakmış geriye iki ortak kalmıştır. Apple tarihindeki en büyük adımı 2001’de satışa sunduğu iPod teknolojisi ile atmış, bu teknoloji ile adeta devrim yaratmıştır.

2001 ipod teknolojisi

Peki, günümüzde hala devam eden logonun sırrı tartışmaları hakkında siz ne düşünüyorsunuz? Logo bilinen ilk haliyle neden ısırılmış ve renkli bir elmaydı? Bu tartışmada taraflar Newton mu Turing mi şeklinde bölünmüş olsalar da sorunun oldukça net bir cevabı bulunmakta…

Apple Bilgisayar Şirketi Kuruluyor

apple ‘ın ilk logosu

Apple, Steve Jobs’ın meyve diyetindeyken bu kelimeyi eğlenceli bulması ile ortaya çıkmış bir isimdir. Steve Jobs ve Steve Wozniak şirketlerine farklı bir isim aramaya devam etseler de buldukları en iyi ismin Apple olduğu konusunda hemfikirlerdi. Böylelikle Apple Computer Inc. kuruldu ve sıra logoya geldiğinde çok az bir süre için elma ağacının altında oturan Isaac Newton ve üzerinde parlayan bir elma resmi kullanıldı. Ancak aynı yıl içerisinde Rob Janoff, Apple için renkli ve ısırılmış bir elma figürü kullanarak hepimizin aşina olduğu logonun temelini attı.

Logo Alan Turing Anısına Mı Tasarlanmıştı?

Bir rivayete göre logo ünlü matematikçi Alan Turing anısına tasarlanmıştı. Alan Turing kriptoloji alanındaki başarısı sayesinde 2.Dünya Savaşının seyrini değiştirmiş, modern bilgisayarın temelini atmış saygın bir matematikçiydi. O yıllar için değeri bilinmemiş, eşcinsel olması nedeniyle toplumun dışına itilmiş müthiş bir dehaydı. Eşcinsellik suçu işlediği gerekçesi ile hapis yatmaya veya hormon tedavisine mahkum edilen Alan Turing, hormon tedavisini kabul etmişti. Tedavinin zor şartlarına dayanamadığından olsa gerek ki ünlü matematikçi, siyanür enjekte ettiği elmayı ısırarak intihar etmiştir.

Alan Turing’in 1954 yılında elinde ısırılmış elma ile ölü bulunması nedeniyle logonun bunu temsil ettiğine dair olan iddia oldukça mantıklıydı ancak Rob Janoff bu iddiaların tamamen şehir efsanesi olduğu yönünde açıklamalarda bulundu.

Logonun Gerçek Hikayesi

Bu elma ne yasak elma ile doğallığı simgelen bir metafordu ne de Alan Turing’in anısını temsil ediyordu. Isırılmış elmanın sırrı Rob Janoff tarafından oldukça net bir şekilde açıklanmıştır. Janoff, elmayla kiraz görüntüsünün karıştırılmasından korktuğu için ufak da bir espri katarak Apple için ısırılmış bir elma figürü ortaya koymuştu. Hatta bir röportajında İngilizce’de ısırık kelimesi “bite” ile bilgisayar terimi olan “byte” kelimesinin okunuşlarının aynı olmasıyla logoya hafif bir espri katmak istediğini belirtmişti. Logonun renkli olması ise ilk renkli bilgisayar olarak anılan Apple II’ya ithaftı.

“Steve Jobs” adlı biyografik filmde de ürün tanıtımı öncesi Alan Turing resmi ile kaplı bir duvar ve bunun üzerine geçen şu konuşmaya şahit oluyoruz:

-Zehirli bir elmadan aldığı tek bir ısırıkla kendini öldürdü… Alan Turing

+Evet, burda heykeli olmalıydı. Adı daha çok öğrencilerin ağzında olmalıydı.

-Tek ısırık alınmış gökkuşağı bayraklı bir elma. Buradan mı geliyor?

+Hayır, onu arkadaşça gelen kelimeler arasından seçtik. Ama arkasındaki hikaye bu olsa harika olmaz mıydı?

Steve jobs- film

Bu konuşma logoya dair soruları film içerisinde yanıtlamanın kısa bir yoluydu muhtemelen. Seyircide logonun temsil ettiği şeyler hakkındaki bilgi kirliliğini de temizleme görevi gören bu sahne, bizim için logonun Steve Jobs yönünü de temsil ediyordu. Steve Jobs da Steve Wozniak da Alan Turing’in bilgisayar teknolojisine olan katkılarına hayrandı ancak yapılan açıklamalara dayanarak bunun logolarına yansımadığını kesinlikle söyleyebiliriz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Türk Edebiyatının Haylaz Çocukları

Sonraki
bipolar bozukluk

Ağızlarda Sakız: Bipolar Bozukluk