Çin 600 km/h Hızdaki Süper Hızlı Maglev Trenini Tanıttı

Maglev

Manyetik levitasyon trenleri, “manyetik olarak havada tutulabilen,yükselen trenleri” ifade eder. Bu trenlerin temelleri Jesse Powell ve Gordon Danby sayesinde atıldı. Bu iki bilim insanının, bir trenin havaya kaldırılabilmesi için süper iletken mıknatıslar kullanma düşüncelerini 1960’da yılında gerçekleştirerek Brookhaven Ulusal Laboratuvarındaki çalışmalar sonucunda Maglev trenlerinin ilk adımını attılar. Bugün maglev teknolojisi, giderek yaygın hale gelmekte, kara araçlarında yeni hız rekorlarına imza atacak konuma yerleşmektedir.

Çin haber ajansı Xinhua’nın raporuna göre Çin’in yeni ultra yüksek hızlı maglev(manyetik levitasyon)  treni 20 Temmuz Salı günü montaj hattından çıktı. Tren, 372 mph (600 km / h) hıza ulaşacak şekilde tasarlanarak günümüzün en hızlı kara aracı oldu.

Çin’de Maglev treninin gelişimi

Çin’de maglev projesi, Ekim 2016’da başladı, projenin prototipi 2019 yılına kadar geliştirildi, Haziran 2020’de başarılı bir deneme sürüşü gerçekleştirildi. Maglev projesi, Southwest Jiaotong Üniversitesi, China Railway Group Limited ve CRRC Corporation Limited tarafından ortaklaşa yürütüldü.

Genel Özellikleri

Dünyanın en büyük tren vagonu üreticisi olan CRRC’nin raporu, maglev treninin 1.500 kilometrelik menzilde yüzey taşımacılığı açısından en hızlısı olduğunu ifade etmektedir. Çin’in güneyindeki Shenzhen’den, bu şehirleri birbirine bağlayan mevcut hızlı trenin Şanghay’a 10 saatte yaptığı yolculuk, maglev sayesinde 2,5 saate inebilir.

CRRC’ye göre, maglev’in hafifliği ve dayanıklılığı güçlü yönleridir. Çin’in demiryolu taşımacılığındaki en son bilimsel ve teknolojik başarısı olarak ifade edilen Maglev’in  yüksek hızlı trenler ile uçaklar arasındaki hız farkını kapatabileceği ifade ediliyor. Yeni tren, Pekin’i Şanghay’a yaklaşık olarak 3.5 saatte bağlayacak.( belirtilen sehirler arası mesafe yüksek hızlı trenlerle 5,5 saat, uçakla 3 saat). CRRC, yeni trenin ticarileşmesi konusunda henüz bir planının olmadığı belirtiliyor.

Maglev treni, her biri 100’den fazla yolcuyu ağırlayabilen ve farklı ihtiyaçları karşılamak için 2-10 vagon arasında yapılandırılabilir. 5G, sorunsuz telekomünikasyon için mevcut olup, yolcular cep telefonlarını kablosuz olarak şarj edebilir. Yeni maglev treninide, Şanghay maglev treninden % 30 daha verimli olan bir fren sisteminin de mevcut olduğu belirtiliyor.

Bu yazı ilginizi çektiyse ABD Donanması, Yeni Bir Güneş Uçağı Üzerinde Çalışıyor yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

ABD Donanması, Yeni Bir Güneş Uçağı Üzerinde Çalışıyor

Sonraki

2 Faktörlü Doğrulama Nedir? Neden kullanılmalıdır?