Porselen Bebeklerin Tarihi

Annemin çeyiz sandığını açtığımda içerisinde en çok ilgimi çeken şey porselen bebekler olmuştu . Bu bebeklerin güzelliği beni benden almıştı . Parıldayan gözlerini , ipeksi saçlarını ve annemin bu bebeklere duyduğu hayranlığı kıskanmadım değil .

Porselen Bebekler İçin Tarih Başlıyor

Sonrasında porselen bebeklerin tarihi hakkında içimde bir merak uyandı . Ve araştırmaya karar verdim, köklerini 1800’lere uzanması beni oldukça şaşırttı. Almanya porselen endüstrisi 1800’lerin ortalarında porselen bebekler üretmeye başlamışlardır.

Bu dönemde yapılan bebekler mühürlenerek sınırlı sayıda üretilip üretildikleri fabrikanın logosunu taşımaktadır . Bu durum günümüzde bebeklerin orijinalliğini anlamamıza yardımcı oluyor ve tabi ki antikacıların da işini kolaylaşıyor.

Porselen Bebek Türleri

Porselen bebeklerin uzunlukları 10 ila 100 cm arasında değişmektedir. 1200 ve üzeri sıcaklıklarda sertleştirilmektedirler. Bu bebekler 4 ana kategoriye ayrılmaktadır, ilk olarak Çin Bebeklerinden başlayalım:

Çin bebekleri baş ve omuzu porselenden oluşmakta geri kalan kısımları ise deri ve çeşitli kumaşlardan oluşmaktadır, yetişkin yüzlü bebeklerin porselen kısımları pembe veya ten renginden oluşmaktadır.

tarih

İkinci bebeğimiz Nanking Nankeen bebekler: Bu bebeklerin yüzleri de Çin Bebeklerinin yüzlerine benzemektedir, fakat sadece yüzleri kalitesiz porselende üretilmekte ve vücutları içleri pamuk dolu kumaştan oluşmaktadır. Buna rağmen öbür bebeklere kıyasla kalitesi düşük olmasına rağmen bebeklerin ihracatı bile yapılmıştır.

Sıradaki bebeğimiz ise Parian Porselen bebekler: Bu bebeklerin yapımında kullanılan mat porselen bebeklerin yüzünün daha gerçekçi görünmesini sağlamaktadır. Gözleri genellikle camdan yapılmaktadır ve saçları ise sarıdır. Bu bebekler dönemin en önemli üreticileri tarafından üretilmiştir.

Son olarak ise Bisküvi Bebekler yani annemin sandığında bulduğum güzelliğiyle beni büyüleyen bebek türü: 1900’lerin başında üretilmeye başlanmıştır. Bisküvi Bebek denmesinin sebebi ise porselenin mat olarak kullanılmasıdır. Parian bebeklerde de mat porselen kullanılmasına rağmen Bisküvi bebekleri Parian’ dan ayıran şey oldukça gerçekçi yüzlere sahip olmalarıdır. Bisküvi bebeklerin gözleri camdan saçların da ise peruk kullanılmaktadır.

Porselen bebekler 7 ‘ den 70’e herkesin büyük beğenisini kazanmış zamansız oyuncaklardandır . Porselen bebek üretimi için çeşitli kurslar verilmektedir ve bu kurslarda uzun süreçlerden geçerek kişiye özel üretilen porselen bebekler yapılmaktadır. Günümüzde bu bebekler yüksek fiyatlara satılmaktadır . Belki kıya köşeye attığımız oyuncak kutumuzun içinde belki de büyük annemizin sandığında bu değerli bebekleri bulabilir.

Eğer bu yazı ilginizi çektiyse Evrim Teorisi’nin Yüzyıllar Öncesinde Öngördüğü Fosil; Tiktaalik Rosea yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Williams Sendromu (Mutluluk Hastalığı)

Sonraki

HAMBURGER SATIN ALMA GÜCÜNÜ BELİRLER Mİ?