Arkadaşlarını Yiyerek Hayatta Kalan 16 Genç

1972 tarihinde, Uruguay’ın Old Christians isimli rugby takımı; Şili’nin Santiago şehrindeki karşılaşmaları için yola çıkmışlardı. 1970’lerin başında -soğuk savaş ortasında- Latin Amerika şehirleri arasında gerçekleşecek basit bir maç için yola çıkılan  o uçak yolculuğu, insanlık tarihinin dramatik olaylarından biri olmuştur. Gelin bu hayatta kalma savaşına bir bakalım.

Uçak Yolculuğu

    12 Ekim 1972’de uçakla yola çıkan Old Christians takımı fırtınalı hava yüzünden Arjantin’e indi. 13 Ekim 1972’de yola devam ederken rakımı 4000 metreden yüksek dağların üzerinden geçmesine rağmen alçak seyrediyordu. Bugün, Gözyaşları Buzulu olarak adlandırılan zirveye çarparak önce sağ sonra ise sol kanadını kaybederek düştü.

    Kırk beş yolcudan on ikisi kaza esnasında, beşi ertesi sabah ve biri yaralarına dayanamayarak sekizinci gün can verdi. Geriye kalan yirmi yedi kişi dondurucu soğukla baş etmeye çalışırken 16. gün çığ düşmesiyle, sekiz kişi daha can verdi. 60. Güne kadar üç kişi daha zayıf düştü ve hayatını kaybetti. Geriye 16 kişi kaldı.

    Üç ülkeden arama ekipleri kaybolan uçağı aramaya başlasalar da uçağın beyaz olması ve karlara gömülmesi işleri zorlaştırmıştı. Kalanlar uçağın izolasyon malzemelerinden battaniye yapıp dörder kişilik gruplarla ısınmaya çalışıyorlardı. En önemli sorunsa açlıktı. Su ihtiyaçlarını karla karşılıyorlardı. Yiyecek ihtiyaçlarını ise ilk günler bavullardaki atıştırmalıklarla geçirmişlerdi. Ne kadar sınırlı kullanmaya çalışsalar bile stok tükenmişti. Karla kaplı yerde ne bitki örtüsü ne hayvan vardı. Zor bir karar vererek tek çareyi arkadaşlarının cesetlerini yemekte buldular. Ölenler hem sınıf arkadaşları hem yakın dostlarıydı. Çoğu çekingen davransa da hayatta kalmak için tek çareleri buydu.

     Aralarından iki kişi tek kurtuluşun dağları aşmak olduğunu farkına vardı ve 61. gün yola çıktı. Birkaç günlük yürüyüşün ardından karsız zemine ulaştı. Yürüyüşlerinin 9. günü ise üç köylüyle karşılaştı ve kurtuluşları kazadan 70 gün sonra oldu. Diğer kazazedeler ekiplerin yetersiz olmasıyla; altısı 71. günlerinde, sekizi 72. günlerinde kurtarıldı. Kurtulanlar Santiago hastanelerine götürüldü ve birçok hastalıktan, dolayı tedavi gördüler.

Arkadaşlarını Yiyerek Hayatta Kalan 16 Genç Ve Basın

       Kazazedeler önce peynirlerle hayatta kaldıklarını söylediler ancak kazadan sağ kurtulanların olduğu haberi Uluslararası Basın’a sızdırıldı. Urgay Hava Kuvvetleri gazeteci akınına uğradı ve olay yerinde olan dehşet verici fotoğraflar basına sızdırıldı. Basın tüm bu kurtarılma hikayesine rağmen olayın sadece beslenme şekline odaklanıp sansasyon oluşturdu ve bunu yamyamlık olayı olarak yazılarını kamuoyuna sundu.

  Ölen kişilerin aileleri ise tüm bu olayların hayatta kalmak için yapıldığını söyleyip kurtulanların yanında olduklarını bildirdi. Kazada ölenlerden kalanlar olay yerinin yakınına gömüldü. Uçak gövdesi ise maceraperestlerin ilgisini çekme ihtimaline karşın yakıldı.

Ayrıca sitemizdeki,Yedi Kocalı Hürmüz: Tiyatro Sahnesinden Film Setlerine yazımıza da bakabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki
beynimiz

Vücudun Orkestra Şefi: Beynimiz

Sonraki

1 MAYIS EMEK VE DAYANIŞMA GÜNÜ