Bilgisayarın Tarihi ve Gelişimi

Halk arasında genel olarak ilk bilgisayar abaküs veya hesap makinesi olarak kabul edilir. Nitekim Blaise Pascal’ın muhasebeci olan babasına yardım amaçlı icat ettiği makine ilk hesap makinesi örneği olarak gösterilebilir. Ancak günümüzdeki bilgisayarların çeşitliliği yüzünden bu soruyu yanıtlamak pek kolay olmayacak.

Teknolojinin bu kadar ileri düzeyde olmasına temel hazırlayan bilgisayarın tarihinden bahsedelim. Ama elbette ilk önce tanımını bir hatırlatalım.

Bilgisayar Nedir?

Bilgisayar en genel tanımıyla ham veriyi kendisine öğretilen yöntemlerle işleyen ve bu işlemler sonucunda elde ettiği sonuçları bize sunan makinedir.

Halk arasında genel olarak ilk bilgisayar abaküs veya hesap makinesi olarak kabul edilir. Nitekim Blaise Pascal’ın muhasebeci olan babasına yardım amaçlı icat ettiği makine ilk hesap makinesi örneği olarak gösterilebilir. Ancak günümüzdeki bilgisayarların çeşitliliği yüzünden bu soruyu yanıtlamak pek kolay olmayacak.

Bilim dünyasında ise bu her iki aletin de ilk bilgisayardan uzak olduğu düşünülmekte ve ancak ilk bilgisayarın atası olarak kabul edilmektedir.

“Computer” (Bilgisayar) sözcüğü ilk kez 1613’te hesap yapan kişilere ithafen kullanılmış bir terim olarak karşımıza çıkıyor. Üstelik 1820’lerde kıvrak zekalı bir İngiliz matematikçi, hesaplamaları otomatik şekilde yapmaya programlanabilen bir makine fikri ortaya atmasına rağmen, 1940’larda bile hala bu anlamıyla kullanılıyordu.

Bilgisayar

İlk bilgisayarın temelini ise Charles P.Babbage oluşturmaktadır. Charles P.Babbage (bilgisayarın babası) adlı bilim adamı İngiliz devletinin parasal desteği ile yapmıştır. Bu makine mantıksal işlem birimi, veri depolama birimi, giriş çıkış üniteleri kullanmayı planlıyordu. Uzun hesaplamaların birçoğunda sabit döngüler olduğunu fark etti. Buhar gücüyle çalışan tam otomatik ve sabit bir program komutasında çalışan bir makine tasarladı.

Bilgisayarı icad eden kişi İngiliz matematikçi Charles Babbage’dır. Charles Babbage fark makinesi olarak ilk bilgisayar prototipini üretti ve çalıştırmayı başardı.

Modern bilgisayar mimarisinin başlangıcı ise kuşkusuz matematikçi  George Boole’nin bulup kendi adını verdiği boole cebir sistemi ile başlamaktadır. Bu sistem 0 ve 1 den oluşan oluşmaktaydı ve günümüz bilgisayar endüstrisinin ana yapısını oluşturmaktadır.

Mark 1 cihazın sahibi Amerikalı istatistikçi Herman Hollerith bu süreçten sonra Tabulating Machine Company adı şirketi kurarak üretimine devam etmiş ve daha sonra başka bir şirketle birleşerek IBM adını almıştır. Dolayısıyla ilk bilgisayar ne zaman kim tarafından icat edildi sorusuna 1890 yılında Herman Hollerith tarafından icat edilmiştir diyebiliriz.

bilgisayar

Fakat günümüzdeki bilgisayarların temelini oluşturan ilk elektronik bilgisayar 1945 tarihinde Amerika’da yapılmıştır.

Satışa sunulan ilk kişisel bilgisayar İtalyan firması Olivetti’nin ürettiği Programma 101’dir. Programma 101’in satış fiyatı piyasaya çıktığında 3.200 dolardı. Bu miktar bugünün dolar değeriyle 23.000 dolara eşittir.

Türkiye’de kullanılan ilk bilgisayar ise 1960 yılında Karayolları Genel Müdürlüğü’nde kullanılmak amacıyla ülkeye getirilmiş IBM 650-Data’dır.


Eğer bu yazı ilginizi çektiyse Mısırlıların Mumyalama Tarihi  yazımıza bakabilir, ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Ülkelerden Sıradışı Yasaklar

Sonraki

Marmara Denizi Ölüyor