Ülkelerden Sıradışı Yasaklar

İçinde bulunduğumuz dönemde uymamız gereken kurallar ve yapılmaması gereken bazı eylemler var. Virüsten dolayı da uyulması gereken bu kuralları daha iyi anlıyoruz. Bazı kuralların, toplumda düzen olması için bazen halk bazen de devlet tarafından uygulandığını ve yapılmaması gerekenlere de ”yasak” denildiğini de bilmeyenimiz yoktur elbette. Nedendir bilinmez fakat bazı ülkelerde ise bazen aklımızın alamayacağı yasaklar görebiliyoruz ve bu yasaklar bizim ülkemizde bulunmadığından bizlere tuhaf geliyor. Bu yazımda ise ülkelerdeki tuhaf yasakların bazılarını sizler için derliyor olacağım.

Ülkeler

Bazı Ülkelerden Değişik Yasak Örnekleri

Bahsettiğimzi gibi bazıları ne kadar bizlere absürd gelecek olsa da bu tuhaflıkları görünce hayrete düşmemek elde değil resmen. Tuhaf bir tanesi ile başlayalım isterseniz; sizlere Texas’ta kuşları yolda sollamanın yasak olduğunu söylesem inanırmıydınız? ”Kuşu sollayıp napacağım kardeşim?” demeyin hemen. Yolunuz Texas’a düşerse dikkatli olmanızda fayda var diyelim çünkü Texas’ta kuşların yol önceliği var!

Yasaklara devam edecek olursak; Tayland’da araba kullanırken gömlek giymek zorunda olduğunuzu biliyor muydunuz? Veya Londra’da meclis binasında ölmenin yasak olduğunu? Evet evet yanlış duymadınız. ”Meclis binasında ölmeyin de nerede ölüyorsanız ölün kardeşim!” demişler resmen fakat ”Ölümün zamanı ve yeri mi olur?” dediğinizi de duyar gibiyim.

Bu kadar absürdlük yeter tamam. Araya bir tane biraz mantıklı bir yasak serpiştirmeye ne dersiniz? Bence gayet doğal olmakla birlikte Fransa’da domuzlara Napolyon ismi verilmesi yasak. Nedenini anlamak için ise Fransa Tarihine ufak bir bakış atmak yeterli olacaktır bundan hepimiz eminiz. Avustralya’da elektrikçi lisansınız yoksa ampulünüzü değiştiremiyorsunuz. Elektrik çarpmaları için ne kadar düşünceli bir hareket gibi gelse de ampullerini kendisi değiştiren bir millet olarak bu yasak bizlere ters şüphesiz.

Yazmaya kalkarsak saatler sürecek olan bu tuhaf yasaklar herbirimiz için sıradışı. Ne kadar bizlere tuhaf gelse de bir sebebi vardir belki kim bilir? Yasakların kalktığı ve ampullerinizi kendiniz değiştirebildiğiniz yarınlara diyelim o zaman. Esen kalın!

Eğer bu içerik ilginizi çektiyse Türkiye’nin Trajikomik İnterpol Dosyaları yazımıza göz atabilir, ayrıca bizi Instagram ve Twitter üzerinden takip edebilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Mezarı’nın Açılmasıyla Savaş Getiren Türk Hükümdarı

Sonraki

Bilgisayarın Tarihi ve Gelişimi