10 Efsane Filmden 10 Efsane Replik

Replik, dilimize Fransızca réplique kelimesinden geçmiş bir kavram. Bu terimi anlamlı kılan şey şüphesiz izlediklerimiz veya dinlediklerimiz. Bugün size sinema tarihine damga vurmuş 10 efsane filmden 10 efsane replik derledik.

Fight Club

Fıght club

“Burada yaşayan en güçlü ve en zeki erkekleri görüyorum bu potansiyeli görüyorum ve hepsi heba oluyor… Lanet olsun bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş… Reklâmlar yüzünden araba ve kıyafet peşinde nefret ettiğimiz işlerde çalışıp gereksiz şeyler alıyoruz. Bizler tarihin ortanca çocuklarıyız, bir amacımız ya da yerimiz yok. Ne Büyük Savaş’ı yaşadık ne de Büyük Buhran’ı. Bizim savaşımız ruhani bir savaş.

Into The Wild

INTO THE WILD

“Eğer yaşama sevincinin esasen insan ilişkilerinden kaynaklandığını düşünüyorsan yanılıyorsun. Tanrı bunu tüm çevremize yaydı. O her şeyde mevcut. tecrübe edeceğimiz her şeyin içinde var.İnsanlar sadece bu şeylere bakış açılarını değiştirmeliler.”

Parasite

parasıte

”Nasıl bir plan hiç başarısız olmaz biliyor musun? Plansız olmak, plan yapmamak. Neden biliyor musun peki? Bir plan yaparsan hayat o planını hep bozar. Etrafımıza bak. ‘Geceyi spor salonunda geçirelim!’ diye mi düşündü sence buradakiler? Ama bak biz de dâhil herkes yerde yatıyor. İşte insanlar bu yüzden plan yapmamalı. Plan olmadığı sürece hiçbir şey ters gitmez.”

Before Sunrise

BEFORE SUNRISE

Birinin seni sevdiğine emin olduktan sonra ne geç yazması, ne az araması, ne de sensiz dışarı çıkması batıyor. Tüm sorunlar emin olmamaktan, sevgiden şüphe etmekten çıkıyor.

Goodfellas

GOODFELLAS

“Bize göre başka türlü yaşamak salaklıktı. Bize göre boktan işlerde çalışıp maaşa talim eden, metroya binip faturalar için endişelenen örnek vatandaşlar yaşamıyorlardı… Onlar salaktı, korkaklardı. Bir şey istediğimizde, gidip alırdık.”

Shindler’s List

“Kuvvetli bir iraden var. İrade güç demektir. Evet, işte buna güç denir, bu yüzden de bizden korkuyorlar. Onları istediğimiz gibi gebertebildiğimiz için korkuyorlar. Onları öldürme hakkına sahip olduğumuz için bizden korkuyorlar. Suç işleyen birini cezalandırabiliyoruz, adamı öldürüp kendimizi iyi hissedebiliyoruz. Aslında buna güç denmez adalet denir, güç farklı bir şeydir. Öldürme yetkisine sahip olup da öldürmüyorsan güçlüsündür.”

Inherit the Wind

ınherıt the wınd

“Dünyadaki en derin yalnızlık hissi… Sanki bomboş sokaklarda kendi ayak seslerini dinleyerek yürümek gibi. Ama tek yapmanız gereken, herhangi bir kapıyı çalmak ve ‘Girmeme izin verirseniz sizin istediğiniz şekilde yaşayacağım ve istediğiniz şekilde düşüneceğim.’ demek. O zaman tüm perdeler ve kapılar açılır, ve asla yalnız kalmazsın. Asla! Artık bu sana bağlı.”

There Will Be Blood

THERE WILL BE BLOOD

“Bazen insanlara bakıyorum da hoşlanmaya değer bir şey görmüyorum. Herkesten uzaklaşmayı sağlayacak kadar para kazanmak istiyorum.”

The Godfather: Part 2

THE GODFATHER

“Şu hayatta kesin olan bir tek şey varsa, tarihten öğrenebileceğimiz tek bir şey, o da istediğimiz herkesi öldürebileceğimizdir.”

Leon: The Professional

Leon

”İntikam iyi bir şey değil Mathilda, unutmak daha iyi. Birini öldürdükten sonra hiçbir şey aynı kalmaz. Hayatın ebediyen değişir.”

Sizin en sevdiğiniz replik hangisi?

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Nizam’ül Mülk Medreselerinin Kalıntıları Nedir?

Sonraki

Serçe Katliamı Çin'in Tarım Politikası Yüzünden Miydi?