The Office’i diğer sitcomlardan ayıran çekim tekniği: Mockumentary

The Office, Friends dizisi ile beraber IMDB sitesinde en yüksek puana sahip sitcom türündeki dizidir. Tabi ki dizinin bu kadar başarılı olmasında üst düzey oyuncu performansları ve kaliteli bir senaryonun katkısı göz ardı edilemez fakat bu diziyi ‘’özel’’ yapan ve diğer sitcom türündeki dizilerden ayıran en önemli özelliği dizinin çekim tekniği olan mockumentary çekim tekniğidir. Peki nedir bu mockumentary?

The Office Ve Mocumentary

  Mockumentary sözlük karşılığı olarak sahte belgesel demektir. Yani belgesel kurallarına göre çekilen ama belgesel olmayan yapımlar için kullanılır. The Office temelinde bir mockumentary olsa da bu türe kendine ait kurallar ekliyor ve bazı mockumentary kurallarını göz ardı ediyor. The Office’in uyguladığı mocumentary kurallarından bahsetmemiz gerekirse en önemlisi olarak her bölüm çoğu karakterle yapılan sahne arası röportajlarından başlamak gerekir. Normal dizilerde karakterler konuşurken seyirciler dışardan izlemek zorunda kalırken bu röportajlar sayesinde aktörler bir olay sonrası duygu ve düşüncelerini direkt kameraya yani bize anlatıyor. Sanki biz diziden bir karaktermişiz ve bizle sohbet ediyorlarmış gibi.

the office

Bir diğer özellik ise geleneksel dizi çekim tekniklerinin aksine The Office tek kamera ile çekiliyor yani bir olayı sadece bir açıdan görebiliyoruz aynı bizim normal hayatta etrafı gördüğümüz gibi. Bu teknik de yine bize olaylar yaşanırken ordaymışız hissini vermek için yapılıyor. Bizi dizide bir karaktermişiz gibi hissettiren bir başka özellik ise oyuncuların kamera karşısında performans sergilerken kamera ile etkileşime girmeleri.

Aktörlerin kamera ile yani aslında seyirci ile göz teması kurmaları veya kameraya doğru koşmaları buna örnek olarak verilebilir. Normalde sinemanın en temel kurallarından biri kameraya bakmadan rol yapmak olmasına rağmen, kendini mockumentary olarak tanımlayan Office bu kurala uymuyor ve bu durumu avantaja çeviriyor. Biraz da The Office’in uymadığı mocumentary kurallarından bahsetmek gerekirse hikâyenin devamlılığı için bazı sahnelerde karakterlerden gizli çekim yapılıyor. İkinci olarak ise mocumentary türündeki dizilerin tek kamera ile çekildiğini ve The Office’in bunu ne kadar iyi kullandığından bahsetsek de dizide birden fazla kamera ile çekilmiş sahneler mevcut. Bunun nedeni ise bazı olayalrı farklı açılardan göstererek seyirciye daha iyi anlatabilmek.

    The Office çoğu dizinin aksine kamerayı sadece çekim aracı olarak kullanmak yerine ona bir kişilik yüklüyor ve bir dizi karakteriymiş gibi davranıyor. Mocumentary türünü de kendine göre yorumluyor. Bu sayede dünyanın en iyi sitcomlarından biri olmayı başarıyor.

Bu yazı ilginizi çektiyse YAPAY ZEKA BİZİ YENEBİLİR Mİ? yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Türkiye’nin Trajikomik İnterpol Dosyaları

Sonraki

Friends: Yeniden Buluşma