Berat Albayrak ve Yeni Türk Ekonomisi!

Tarihler 10 Temmuz 2018’i gösterdiğinde Türkiye Cumhuriyetinin 66. Hükümeti, Partili Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklandı. Kabinenin en dikkat çeken ismi bir önceki kabinede Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı yapmış olan Berat Albayrak oldu. Erdoğan’ın damadı olmasıyla bilinen Berat Albayrak bu kabinede Hazine ve Maliye Bakanı olmuştu. Kabine açıklanır açıklanmaz muhalif çevreler tarafından deyim yerindeyse adeta topa tutuldu. Kabinede topa tutulan sadece Albayrak olmadı. Özel okulları olan Ziya Selçuk’un Milli Eğitim Bakanı (Maya Okulları), özel hastanesi bulunan Fahrettin Koca’nın Sağlık Bakanı (Medipol Hastanesi) ve turizm şirketleri ile otelleri bulunan Mehmet Nuri Ersoy’un Kültür ve Turizm Bakanı (ETSTur, Maxxroyal…) olarak atanması birçok eleştiri aldı.

Berat Albayrak Göreve Geldiğinde…

BERAT ALBAYRAK

Berat Albayrak göreve geldiği gün 1 Euro 5.50 TL iken 1 ABD Doları 4.69 TL’ye tekabül ediyordu. Albayrak yeni görevini devraldığı günden tam 27 ay geçti. Bu dönemde Euro, ABD Doları ve Sterlin başta olmak üzere Türk Lirası her geçen gün değer kaybetti. Ekonomik açıdan zaten çok büyük bir sorun yaşayan Türkiye’yi bir de Koronavirüs Pandemisi vurdu. Pandeminin başından beri geniş çevreler ülkenin bir karantinayı kaldıramayacağını, karantinanın ülke ekonomisi için bir felaket olacağı iddialarında bulundular. Geldiğimiz bu noktada pandemi için ülkemiz vaka / hasta terimlerini tartışadursun Euro 10 TL‘yi, ABD Doları ise 8.50TL‘yi görerek kendi rekorlarını bir kez daha kırmayı başardılar. Sterlin ise 11TL‘yi aşmış durumda. Görüldüğü üzere yakın zamanda açıklanan “Doğalgaz Müjdesi” de şimdilik döviz için bir anlam ifade etmiyor. Döviz kuru yükselişi Hazine ve Maliye Bakanı’nı etkilemiyor belki ama milyonların boğazından geçen her bir lokmayı, bebeklerin biberonundaki mamayı oldukça etkiliyor.

Berat Albayrak ve Erken seçim tartışmaları

Ekonomideki bu kötü gidişattan dolayı muhalefet partileri erken seçim alevini ateşlemiş durumda. Muhalif olsun olmasın birçok vatandaş seçimlerin erken yapılacağı konusunda fikir birliğine varmış durumda. İlginç olanda şudur ki, son zamanlarda kulislerde 2021 yılında Erdoğan, ‘Damat Bakan’ Berat Albayrak’ı AK Parti’nin sembolik genel başkanı yapacağı konuşuluyor… Bu gelişmelerle birlikte önümüzdeki günlerin siyaset ve ekonomi açısından oldukça hareketli geçeceği apaçık ortada.

Türkiye gündemine ilginiz var ise Türkiye’nin Değişmeyen Gündemi: Seçim adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

İslam Sanatı'nın İlk Nirvanası: Kubbet'üs Sahra

Sonraki

Evrensel Ahlak Yasası Derken Neyi Kastediyoruz?