Ekonomi Hakkında 10 Muhteşem Söz

 İnsanın ihtiyacını karşılamada yapılan her türlü faaliyeti içerir ekonomi. Tüketim, üretim, paylaşım, gelir, kalkınma, büyüme gibi önemli toplumsal konularla ilgilidir ve her vatandaşın mutlaka kendisini içinde bulduğu bir tercih bilimidir. Ekonomi çoğu birey için çok sıkıcı ve karışık bir konudur. Gelin bugünlerde ülkemizin de gündemini meşgul eden ekonomi ile için söylenmiş 10 söze göz atalım.

Thomas SOWELL

“Ekonomide ilk ders kıtlıktır.”

Thomas Sowell, Amerikalı bir ekonomist ve sosyal kuramcıdır. Stanford Üniversitesi Hoover Enstitüsü’nde kıdemli araştırmacıdır.

Ekonomide ilk ders kıtlıktır. Buna göre ihtiyaçları karşılamakta kullanılan her şey kıttır. Siyasetteki ilk ders ise ekonomideki ilk dersin dikkate alınmamasıdır.” (Thomas Sowell)

Finans, parayı elden ele geçirip sonunda kaybetme sanatıdır. ” (Robert W. Sarnoff)

“Bugünün krizi yarının şakası olur.” (H.G Wells)

Enflasyon, saçınız varken beş dolara yaptırdığınız saç tıraşını, saçınız döküldüğünde on dolara yaptırmanızdır.” (Sam Ewing)

MIlton FrIedman (1912-2006)

“Hükümet sahada aktif bir oyuncu değil, hakem olmalıdır. “

Hükümetin üç temel işlevi vardır: Ulusun askeri anlamda savunmasını sağlamalıdır. Bireyler arasındaki sözleşme hukukunu gözetmelidir. Vatandaşlarını ise, kendilerine veya mallarına karşı işlenen suçlardan korumalıdır. Hükümet, iyi niyetli olarak ekonomiyi regüle ettiği, toplumsal ahlakı yasa ile düzenlendiği ve belli kesimlerin çıkarlarını desteklediği zaman; bu müdahalelerin maliyeti genel anlamda verimsizlik, motivasyon eksikliği ve özgürlüklerin gerilemesi şeklinde olur. Hükümet sahada aktif bir oyuncu değil, hakem olmalıdır. (Milton Friedman)

Kapitalizm rekabeti arttırmak için tüm oyunculara aşırı iyimserlik aşılamıştır.” (Nassim Nicholas Taleb)

“Bankacılık son derece tehlikeli bir sektör, çünkü bu sektörde yüksek bir riskin varlığı çok geç oluncaya kadar farkına varılamaz. Bu yönden büyük fırtınalar yaratan sakin denizlere benzer.” (Nassim Nicholas Taleb)

“Bazı yatırımların diğerlerinden daha yüksek beklenen getirileri olur. Genel olarak da bu yatırımlar zor dönemlerde en kötü finansal performansı üretir.” (William Forsyth Sharpe)

“Ekonomi, somut maddelerin konusu değildir. Ekonominin konusu, insanlar ve insanların anlamları ile hareketleri üzerinedir.” (Ludwig von Mises)

“Keşif, yenilikleri sürükleyen bir motordur. Yenilik, ekonomik gelişim sağlar. Bu yüzden haydi keşfetmeye!” (Edith Widder)

Ekonomi meraklılarına Yeni Ekonomi Planı: İSTİFA yazımızı okumalarını tavsiye ediyoruz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Hayao Miyazaki ve Felsefesi

Sonraki

Büyük Selçuklu Saraylarından Merv’in Büyük Sarayı