Berat Albayrak ve Yeni Ekonomi Planı: İSTİFA

Dün ani bir Instagram paylaşımı ile istifasını duyuran Hazine ve Maliye Berat Albayrak’tan hala net bir açıklama gelmedi. Haber kanallarının buna dair bilgi vermiyor olması oldukça tepki çekerken istifanın doğruluğu ve onaylanıp onaylanmayacağı ülke gündeminde en çok tartışılan konu oldu. Bu kafa karıştırıcı gündemle birlikte Berat Albayrak buralara nasıl geldi ve aklımızda nasıl bir yer etti hep birlikte hatırlayalım istedik.

Berat Albayrak Kimdir?

Namıdiğer Damat, Berat Albayrak; 21 Şubat 1978 doğumludur. Eski bakan lise eğitimini Fatih Kolejinde tamamlamış üniversite için ise İstanbul Üniversitesi, İşletme fakültesini tercih etmiştir. Daha sonra New York’ta Yüksek lisansını tamamlayarak Kadir Has Üniversitesi’nden tek tezle doktorasını almıştır. Berat Albayrak’ın eğitim hayatındaki yüksek şanslar birçok insana keşke dedirtmekte ve tabii ki mümkün olma olasılığının düşük olmasına karşın torpil şüphelerini akıllara getirmektedir.

Berat Albayrak Nasıl Bakan Olmuştur?

Eğitim hayatına baktığımızda hepimizin dikkatini çekecektir ki; sayın Berat Albayrak hangi vasıf ve yeterlilik ile önce Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı sonrasında ise Ekonomi bakanı olmuş bilinmemektedir. Görünen yüzüyle Berat Albayrak ’ın bu mevkilere gelişi nasıl oldu kısaca bakacak olursak; 7 Haziran 2015 seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisinden milletvekili olarak Türkiye Büyük Millet Meclisine girdi. 1 Kasım genel seçimleri sonrasında Ahmet Davutoğlu başbakanlığında kurulan 64. Hükûmette Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı’na getirildi ve Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Hükûmette bu görevine devam etti. 2017 referandumunda kabul edilen Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemi sonrasında gerçekleştirilen 2018 genel seçimlerinin ardından kurulan 66. Hükûmette Türkiye Hazine ve Maliye Bakanlığı görevine atandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak

Berat Albayrak 2018 yılında bakanlık görevine getirildiğinden itibaren oldukça çeşitli eleştiriyle karşı karşıya kaldı. Berat Albayrak’ın Hazine ve Maliye Bakanı olarak atanmasının finans çevrelerini tedirgin ettiği ve bir siyasinin elinde çok fazla güç toplanmasına yönelik endişeleri artırdığı yönünde yorumlar yapıldı. Berat Albayrak’ın Hazine Bakanı olarak uluslararası yatırımcı ve sektör temsilcilerine yaptığı sunumların ikna edici bulunmadığına ilişkin eleştiriler basında az da olsa yer buldu. Bu eleştiriler sonrasında Berat Albayrak ‘ın koltuğa gelişi ve gidişi arasındaki farka bakacak olursak: Berat Albayrak’ın göreve geldiği 10 Temmuz 2018’deki ilk açıklamasını “Türkiye Cumhuriyeti’nin yeni sisteminde bizi bu göreve layık gören sayın Cumhurbaşkanımıza şükranlarımı sunuyorum. Rabb’im, yeni sistemin ve hükümetin, ülkemizi ve milletimizi Büyük ve Güçlü Türkiye idealine ulaştırmasını nasip eylesin, bizi milletimize karşı mahcup etmesin” şeklinde yaptı. Gidiş açıklaması ise zaten hepimizin bildiği ve rekor beğeniye ulaşan bu Instagram paylaşımı oldu.

Berat Albayrak, Naci Ağbal’dan görevi devralıp Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın koltuğuna oturduğunda 4,53 TL‘ye denk gelen 1 dolar aradan geçen bugün 8,52 TL‘ye denk geliyor. Bir başka deyişle Türk lirasının dolar karşısında değer kaybı bu sürede %88’i aşmıştır. Sadece yılbaşından bu yana Türk lirasının değer kaybı %42’yi buldu. Berat Albayrak’ın göreve geldiği gün 5,33€ seviyeside olan euro ise bugün 9 Türk lirasını aşmış durumda. Türk lirasının euro karşısındaki değer kaybı ise sadece yılbaşından bu yana %50’ye ulaştı.

Dolarla mı Maaş Alıyorsunuz?

Geçtiğimiz Ağustos’ta Ahmet Hakan’ın programına konuk olan Berat Albayrak burada kurdaki artışa ilişkin bir soruya, şu anki kötü ekonominin iki yıl öncesine oranla daha iyi olduğunu söyleyerek cevap verdi. “Kur iki sene önce de bu seviyedeydi. Eskiden kur sistemi daha çok etkileniyordu. Türkiye ekonomisi iki sene öncesine göre çok daha güçlü” dedi ve döviz kurunun yükselmesiyle Türk lirasının daha cazip hale geldiğini savundu. Ahmet Hakan’ın “Dolar artınca, döviz artınca endişeleniyorum” demesi üzerine de “Dolarla mı maaş alıyorsunuz. Dolar borcunuz var mı? Dolarla bir işiniz var mı?” karşılığı verdi ve güldü.

Birkaç gün önce ise AKP’li milletvekilleriyle bir araya gelen Berat Albayrak yaptığı sunumda “Biz dolarla uğraşmıyoruz. İstesek düşürürüz. Faizi yükseltirseniz, döviz düşer ama bizim derdimiz bu değil” şeklinde konuşmuştu; görevden istifasını açıkladığı andan itibaren dolar piyasalarının, Asya piyasalarının ve kripto para piyasalarının düşüşü kamuoyunda ‘gerçekten istediğinde düşürüyormuş’, ‘boş koltuk daha iyi çalışıyor’ gibi yorumların yapılmasına sebep oldu .
Göreve geldiği günden beri birçok tartışmaya yol açan bakan Berat Albayrak görevden gidişiyle de tartışma havasını devam ettirdi.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki
İstanbul Tepeleri

İstanbul Sınırlarındaki Yedi Tepe Neyi İfade Ediyor?

Sonraki

Hayao Miyazaki ve Felsefesi