About Time – Film Önerisi

Türkçe çevirisi “Zamanda Aşk”  olan About Time, romantik kurgu türünde 2 saatlik keyifli bir yapımdır. Başrollerini Rachel McAdams ve Domhall Gleeson’un paylaştığı bu filmin senaristliğini ve yönetmenliğini ise Richard Curtis üstlenmiştir. Konusu ise babadan oğula geçen zaman yolculuğu yapma yetisini, Tim’in (ailenin diğer erkek bireyleri gibi) 21 yaşında öğrenmesi ile hikayemiz başlar. Başlangıçta hayatındaki utanç verici anlara gidip onları düzeltir ve sonrasında Londra’ya taşınır. Burada son derece çekici bir kadın olan Mary’e aşık olur. Tim bu özel yeteneğini ilişkilerine yeni bir boyut getirmesi adına kullanmaya başlar ve bu sayede her adımı hatasız atlatmayı planlar. Ancak bir süre sonra her sorunu bu şekilde çözemeyeceğini anlar ve filmin temel mesajı olan hataların da hayatın gerekli birer parçası olduğunu fark eder.

Neden Bu Film İzlenmeli?

Gündelik hayatta birçok öneri ile karşı karşıya kalıyor fakat aralarından seçip izlediğimiz nadirdir. Önerinin size hitap edip etmediğini anlamanız için birkaç detay ekleyelim:

About Time filmini keyifli kılan unsurların başında her şeyin tam kararında olması geliyor. Tadında romantizm, tadında fantastikliği, görselliğinin kıvamında oluşu, müziklerinin tatlılığı, aile ilişkilerine bakışı, duygu sömürüsüyle seyirciyi yormaması, en önemlisi de baba-oğul ilişkisinin samimiyeti ile romantizm sevmeyenlerin bile izlemeyi düşüneceği türden bir film diyebiliriz. Aşırılıktan uzak bu yapımın başrolleri de kesinlikle başarılı seçimler diyebiliriz. Anne Karenina’dan sonra About Time ile karşımıza çıkan bu rolüyle Gleeson, sakin ve aşk arayan tipleme için şahane bir seçim olmuş.

Fun Fact: Mary’ i canlandıran Rachel McAdams’ı konusu oldukça benzer olan 2009 yapımı Time Traveler’s Wife filminde, bu filmde de olduğu gibi bir zaman yolcusunun karısı olarak görmüştük. Anlayacağımız McAdams zaman yolcuları ile çıkmaktan keyif alıyor. Belli ki erkekler konusunda oldukça seçici bir hanımefendi kendisi. Rolünün hakkını verdiğini de itiraf edelim. Ayrıca sürpriz bir oyuncu ile daha karşılaşıyoruz: Tim’in gençlik aşkını başarılı oyuncu Margot Robbie oynuyor.

Özetle;

Aşırlıktan uzak, yerli yerince duygusallığı ve kurgusallığıına rağmen zaman zaman fizik kurallarına takılan fakat meramını zarif bir dille aktaran bu yapımı izlemenizi tavsiye ederim. Sevgilinizle izleyecek film arıyorsanız tam da aradığınız film diyebiliriz.

Eğer birlikte izlemelik eğlenceli içerikler arıyorsanız Community yazımızı da okumanızı öneririz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Tercihiniz Gotik Mimari mi, Romanesk Mimari mi?

Sonraki
İstanbul Tepeleri

İstanbul Sınırlarındaki Yedi Tepe Neyi İfade Ediyor?