Türkiye’nin Değişmeyen Gündemi: Seçim!

18 yıl önceydi. Tarihler 3 Kasım 2002’yi gösteriyordu. Türkiye’de genel seçimler yapıldı. Seçimden sadece 1 yıl önce kurulmuş AK Parti %34,28 oy alarak iktidara geldi. AK Parti’yi iktidara getiren seçimden bugüne gelen süre içerisinde 5 genel seçim, 5 yerel seçim ve 4 de referandum yapıldı. Türkiye’de yapılan son seçimde yani 2019 Yerel Seçimlerinde AK Parti %44,39 – CHP %30,12 – İYİ Parti %7,45 – MHP %7,31 – HDP %4,24 oy aldı.

TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ

Kağıt üzerinde AK Parti ve MHP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı oyların %51,64’ünü alarak seçimi kazanmış gibi görünüyordu ama seçimlerde çok kritik illeri CHP’ye karşı kaybetmişlerdi. CHP, partili Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İstanbul’u alan Türkiye’yi alır.” dediği şehri ve başkentin yanı sıra; İzmir, Hatay, Adana ve Antalya gibi birçok önemli şehri kazanarak ortağı İYİ Parti ile birlikte çok önemli bir zafer elde etmişti.

seçim sürecinde CHP’Lİ SEÇMENLERİN BULUNDUĞU BİR MİTİNG

Seçim ve Muhalefetin Durumu…

Yıllardır süre gelen seçim mağlubiyetlerinden sonra CHP, AK Parti’ye karşı ilk kez bir başarı ortaya koymuştu. Özellikle Haziran 2019’da Binali Yıldırım ile Ekrem İmamoğlu arasında geçmekten ziyade Erdoğan & İmamoğlu yarışına dönen İstanbul Seçimini kazanan CHP ve Millet İttifakında ki ortağı İYİ Parti ile birlikte muhalif vatandaşlar “Biz kazanabiliyoruz.” demeye başladılar.

Mart 2019’da yapılan yerel seçim ve Haziran 2019’da yapılan İstanbul seçimiyle birlikte muhalefet sadece birkaç il ve ilçeyi kazanmakla kalmadı, özgüven kazandı ve psikolojik üstünlüğü ele geçirdi. Zaferi elde eden Millet İttifakı bu kez kendinden çok emin bir biçimde AK Parti ve ortağı MHP’ye meydan okuyarak özellikle ekonomi üzerinden eleştirilerini öne sürmüş ve erken genel seçim çağrısında bulunuyor. AK Parti, ittifak ortağı MHP ile 2023’e kadar ülkeyi yönetmek varken bir riske girip erken seçime gider mi, bilinmez.

yeni seçim, yeni adaylar Ali BABACAN VE AHMET DAVUTOĞLU

Bildiğimiz üzere muhalefete bu zorlu yarışta iki yeni parti katıldı. İktidarı çok yakından tanıyan, yıllarca aynı yolda yürüyüp, aynı yağan yağmurda ıslanan Ahmet Davutoğlu ile Ali Babacan. Bakalım bu iki yeni parti muhalefetin iktidar yürüyüşündeki geleceğine deva olabilecek mi ?

Seçimlere ilginiz varsa “Seçim Dünyanın Geleceğini Mi Belirleyecek?” yazımızı okuyabilirsiniz.

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki
hale

Kültürlerin Ortak Eseri: Hale(Işık Hüzmesi)

Sonraki

İslam Sanatı'nın İlk Nirvanası: Kubbet'üs Sahra