Suyun mucizesi: Hydraulophone


Suyun bir çok mucizesini sayabiliriz ; enerjimizi arttırır , stresi alır, cildimize ve vücudumuza iyi bakar . şimdi sizlere sudan gelen bir diğer mucizeden bahsedeceğim: Hydraulophone. Hidrofon , Elektrik ve Bilgisayar Mühendisliği mezunu Steve Mann tarafından üretilmiştir.

Suyun Mucizesi Hydraulophone Nedir?

Hidrofon suda oluşan titreşimlerde müzik yapabildiğimiz bir müzik aletidir. Dünyada su titreşiminden yararlanılarak müzik üretilen ilk enstrümandır.

Suyun Mucizesi Hydraulophone

Bu müzik aletini çalan kişilere ‘Hisrolist’ denir. Hidrofonla bazen su dışında farklı sıvılar da kullanarak ses oluşturabiliriz . Enstrümanı oluşturan disk farklı sayıda geçit ve halkalara sahip olur ve bu delikler parmak yardımıyla bloke edilir böylelikle ses elde edilir.

Akustik enstrümanlar da katı (prodüksiyon ve yaylı çalgılar) ve gaz (üflemeli çalgılar) halinde maddeler ile ses üretilirken Hidrofon ile akustik enstrümanların maddenin üç durumunun da bulunabildiği şekilde genişletilmiştir. Hidrofon genellikle LA sesinden başlayarak 12 delik bulundurmaktadır fakat orkestralarda 45 delikle yani 3.5 oktavlık Hidrofonlar kullanılmaktadır.

Bazı Hidrofonların içine suya dayanıklı mikrofonlar yerleştirilerek farklı elektronik ses efektleriyle çalgıya zenginlik katılır. Dünya üzerindeki en büyük Hidrofon Toronto da, Ontario Bilim Merkezi’nde bulunmaktadır. Suyun bu mucizesinden müzik terapistleri de yararlanmaktadırlar danışanlarını su ve müziğin mucizesiyle fiziksel ve ruhsal olarak iyileşmektedirler .

Hidrofonlar’ dan soğuk bölgelerde spalar için küvetlerde tasarlanmıştır. Buna ise balnafon denmektedir. Balnafon kelimesi ise eski Yunancada banyo anlamına gelen ‘balnea ‘ kelimesinden türetilmiştir.
Kısacası ses ve ritimi buluşturduğumuz sürece müziğin doyulmaz zevkine her zaman ulaşabiliriz .

Yağmur Ecem Harputlu

Bu yazı ilginizi çektiyse Müzik ile Savaş Kazanılır mı? yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz

Total
0
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki

Kadim Türk Mezarlığı: Baltatiymez

Sonraki

Yeryüzündeki Küçük Ve Çalışkan Dostlarımız: Karıncalar