Giulia Tofana: 600 Erkeği Zehri İle Öldüren Kadın

Guilia Tofana, 1600’lü yıllarda İtalya’da yaşamış olan profesyonel bir zehir satıcısıydı. Müşterileri ise 17. Yüzyıl gibi talihsiz bir döneme denk gelmiş; zorla evlendirilen, kocaları tarafından taciz ve şiddet gören ama boşanamayan kadınlardı. İtirafları dikkate alınacak olursa 600’den fazla erkeğin ölümünden sorumlu, en üretken seri katiller arasında olan Giulia Tofana’nın hayatına gelin bir bakalım.

  Giulia Tofana, 1600’lü yıllarda İtalya’da yaşamış olan profesyonel bir zehir satıcısıydı. Müşterileri ise 17. Yüzyıl gibi talihsiz bir döneme denk gelmiş;  zorla evlendirilen, kocaları tarafından taciz ve şiddet gören ama boşanamayan kadınlardı. İtirafları dikkate alınacak olursa 600’den fazla erkeğin ölümünden sorumlu, en üretken seri katiller arasında olan Giulia Tofana’nın hayatına gelin bir bakalım.

Giulia Tofana Kimdir ?

 Geçişi hakkında çok bir bilgi yoktur. Ancak annesinin, kocasını öldürmekten hüküm giymiş ve Polerma’da idam edilen Thofania d’Adamo olduğu söylenmektedir. Giulia Tofana, zehir üretimi ile uğraşamadan önce eczacılıkla ilgileniyordu ve rivayete göre annesinin, kocasını öldürmek için hazırladığı zehrin tarifini kızına verdiği, olaydan sonra ise Tofana’nın zehir üretmeye geçtiği söyleniyor.

giulia tofana
giulia tofana

Sonunda  “ Aqua Tofana”  adını verdiği zehri satmak için kardeşi ile beraber Napoli ve Roma’ya gittiler. Orada kötü giden evlilikleri yüzünden kocalarını öldürmek isteyen kadınlara zehrin satışını yapıyordu. Böylece kadınların kurtarıcısı olarak tanınmaya başladı.

Giulia Tofana

  Yakalanmamak için zehri losyon, ruj, krem gibi kozmetik ürünlerin kutusunda veya üzerinde Aziz Nicholas’ın görüntüsü olan küçük şişelerde satın alıyor sonrasında kocalarının yemeklerine veya içkilerine katıyorlardı. Aqua Tofana tadı ve rengi olmayan bir zehirdir. Zehrin yalnızca birkaç damlası kişiyi öldürecek güce sahiptir. Lakin zehri sattığı kadınlar dikkat çekmemek için dozu günlere yayıyordu. Birinci dozda soğuk algınlığı gibi hastalıkları taklit eder, ikinci dozda mide ağrısı, aşırı susuzluk, dizanteri gibi semptomlara neden olur. Ve kademeli düşüş sebebi ile şüpheye mahal vermeden temiz bir iş çıkarılırdı. Hatta mezarı kayıp olan ünlü besteci Mozart’ın 35 yaşında hastalandığı efsanevi ölümünde bile  “ Zehirlendiğimi hissediyorum; zehirlendiğimden eminim. Bu düşünceden kendimi kurtaramam… Biri bana Aqua Tefona verdi ve ölümümün kesin tarihi hesaplandı “ demesi üzerinde Aqua Tofana kullanıldığı iddia ediliyor.

 Gelelim Tofana’nın imparatorluğunun bitişine. 50 yıldan fazla bir süre zarfında bu zehri hiçbir sorun olmadan sattı. Ta ki kocasını öldürmek için içtiği çorbaya Aqua Tefona kattıktan sonra pişman olup, içmemesi için yalvaran ve her şeyi yetkililere itiraf eden kadından sonra olayın seyri değişti.

 Yetkililer Tofana’yı ararken bir kiliseye sığındı. Tefona’nın yerel su kaynağını zehirlemek için nehre Aqua Tofana döktüğü şikayeti üzerine kilise saldırıya uğradı ve Tofana tutuklandı. İşkencelerden sonra, satışları ile 600 kadar insan öldürdüğünü itiraf etti ve bu onu tarihin en şöhretli cinayet komplolarından birinin arkasındaki beyin yaptı. Daha sonra Tofana 1659’da ( bazı kaynaklar, Tofana’nın saltanatının 1709’a kadar sürdüğünü söylüyor) Roma’daki Compode’ Fiari’de kardeşi ve üç yardımcısı ile idam edildi.Cesedi ise sığındığı kilisenin duvarlarına atıldı. Ek olarak, alt sınıf müşterilerinden yaklaşık kırkı idam edildi, üst sınıf müşterileri ise ya hapsedildi ya da zehir olduklarını bilmediğini iddia ederek cezadan tamamen kurtuldu.

Eğer bu yazı ilginizi çektiyse Düğün Adetlerinin Tuhaf Kökenleri yazımıza bakabilir. Ayrıca bizi Instagram ve Twitter’dan takip edebilirsiniz.

Total
24
Shares
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Önceki
seyirci etkisi

Seyirci Etkisi

Sonraki
iskoçlar

Üsküdar'daki İskoçlar